Reklama

Polityka i prawo

MSWiA szykuje się na operacje Rosji

Straż graniczna polska białoruś granica presja migracyjna wojna hybrydowa MSWiA
Funkcjonariusz Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy.
Autor. MSWiA

Służby oraz organy podległe MSWiA szykują się na wzrost wrogich działań ze strony Rosji i Białorusi wymierzonych w Polskę. „Główną ich siłą nie będzie innowacyjność, a skala” – wskazuje ministerstwo. Trwają wysiłki na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Najbliższe miesiące nie będą łatwe dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego kraju. Zwłaszcza dla specjalistów zajmujących się obszarem cyber. Stale rosnąca liczba prób wrogich ataków na polską infrastrukturęwymaga pełnej odpowiedzialności, niezależnie czy mówimy o biznesie czy sektorze publicznym i wojskuRyzyko dotyczy każdego z sektorów

Czytaj też

Polska w czołówce państw zagrożonych

Skalę potencjalnego zagrożenia potwierdza również dla naszego portalu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Zgodnie z publikowanymi raportami dotyczącymi cyberprzestrzeni, Polska jest trzecim, po Ukrainie i Wielkiej Brytanii, najbardziej atakowanym krajem w Europie” – słyszymy od rzecznika resortu Jacka Dobrzyńskiego. Taką klasyfikację przedstawiono w raporcie Microsoft Digital Defense. 

Przypomnijmy, że na taki stan rzeczy wpływ ma kilka czynników. Wśród nich należy wymienić m.in. rolę Polski w NATO (fundament wschodniej flanki), silne wsparcie Ukrainy po inwazji sił Putina oraz fakt, że jesteśmy hubem w niesieniu pomocy naszemu wschodniemu sąsiadowi (przez nasz kraj prowadzone są transporty np. zachodniego uzbrojenia).

Reklama

Bezpieczeństwo Polski. Rosja głównym źródłem zagrożenia

Oczywistym zatem jest, że Rosja jest głównym źródłem zagrożenia. „Najbardziej aktywna w zakresie prowokowania ataków jest Rosja, dla której jest to element wojny hybrydowej” – przyznaje Jacek Dobrzyński. 

Przedstawiciel MSWiA zwraca również uwagę na inne kierunki. Jego zdaniem nie należy lekceważyć państw Azji i Bliskiego Wschodu. Wymienia tu Chiny, Koreę Północną oraz Iran, w związku z napiętą sytuacją geopolityczną w tamtym regionie. „Grupy APT z tych krajów także stwarzają duże zagrożenie” – podkreśla nasz rozmówca. 

Czytaj też

Więcej wrogich operacji przeciwko Polsce

Ministerstwo zakłada, że w najbliższych miesiącach proporcje się nie zmienią. Rosja nadal będzie najbardziej aktywnym aktorem próbującym atakować Polskę. Resort prognozuje, że wrogich operacji może być jeszcze więcej. Pamiętajmy, że jesteśmy przed wyborami prezydenckimi, które znajdują się w obszarze zainteresowania Kremla.  

MSWiA spodziewa się „kontynuacji oraz nasilenia prób przełamywania zabezpieczeń i cyberataków”. Wyróżnia np. phishing z użyciem socjotechniki, ataki DDoS czy kradzieże informacji. Ryzyko dotyczy przede wszystkim infrastruktury IT podmiotów administracji publicznej oraz rządowej, a także infrastruktury krytycznej

Reklama

Presja Rosji na Polskę. Prowokacje i sabotaż

Do tego dochodzą prowokacje i kampanie dezinformacyjne, podczas których wykorzystane mogą być treści wytworzone przy udziale technologii sztucznej inteligencji. Mowa nie tylko o incydentach granicznych (np. polsko-białoruskiej), ale również wewnątrz kraju. Wpisują się one w katalog działań w ramach wojny hybrydowej. 

„W dalszym ciągu trwa instrumentalne wykorzystanie przez Rosję i Białoruś presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej. Możliwe są próby działań, o charakterze sabotażowym, wymierzonych w obiekty infrastruktury krytycznej, jak i inne obiekty i urządzenia istotne z punktu widzenia państwa lub lokalnej społeczności” – wskazuje Jacek Dobrzyński na łamach naszego portalu.

To te dwa kraje nadal będą stanowić główne źródło zagrożenia. Z ich strony należy się spodziewać podżegania do popełniania przestępstw z nienawiści. Mogą kreować w przestrzeni medialnej wrogie Polsce i fałszywe „informacje". Cele tego jest podważanie sensu jednolitej wspólnoty państw demokratycznych.
Jacek Dobrzyński, rzecznik MSWiA

Czytaj też

Siłą Rosji będzie skala działań

Przedstawiciel MSWiA zalicza operacje dezinformacje do katalogu wrogich działań Moskwy i Mińska przeciwko Polsce, których nasilenia należy spodziewać się w 2025 r. Wśród potencjalnych narracji rozpowszechnianych nad Wisłą wymienia treści antyukraińskie. Ich zadaniem będzie podsycanie napięć i agresji wobec cudzoziemców

Główną siłą tych działań nie będzie ich innowacyjność, a skala” – podkreśla nasz rozmówca. Zwraca uwagę, że za pomocą internetu Rosja próbuje dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, co daje jej szansę trafienia na tzw. podatny grunt. Wielokrotnie opisywaliśmy przypadki „pożytecznych idiotów” czy farm botów wykorzystywanych przez putinowskie służby. 

Kreml za pomocą operacji informacyjno-psychologicznych próbuje m.in. zdestabilizować sytuację społeczno-polityczną w naszym kraju, pogłębić podziały oraz pogorszyć wizerunek Polski na arenie międzynarodowej (zwłaszcza podczas trwającej prezydencji w Radzie UE).

Reklama

Operacje Rosji. MSWiA już działa

Ministerstwo wskazuje, że w najbliższym czasie Rosji najpewniej będzie zależało na zakłóceniu kampanii wyborczej18 maja udamy się do urn, aby wybrać prezydenta, a MSWiA już szykuje się na potencjale wrogie operacje.

Działania na rzecz właściwego zabezpieczenia całego procesu zostały już objęte. Rzecznik resortu wskazuje na wzmożony monitoring stanu bezpieczeństwa państwowych systemów teleinformatycznych lub wchodzących w skład infrastruktury krytycznej. 

Ponadto, prowadzone są m.in. wzmożone kontrole skupisk ludzkich, kontrole zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej, a także zapewniona jest pełna gotowość do podjęcia działań w ramach reagowania na zaistniałe incydenty.

Czytaj też

Wymóg wynikający z ustawy

Jacek Dobrzyński zapewnia nas, że w obliczu wspomnianych wyzwań, priorytet stanowi też zagwarantowanie bezpiecznej i ciągłej realizacji zadań resortu. 

„Wysoko stawiamy ciągłą dostępność do niezawodnych, bezpiecznych i solidnych usług komunikacyjnych w czasie pokoju, kryzysu i konfliktu. Brane są pod uwagę potencjalne ryzyka: cybernetyczne, fizyczne, osobowe, hybrydowe, wywołane przez człowieka lub zagrożenia naturalne” – podkreśla rzecznik MSWiA.

W związku z tym, w ocenie ministerstwa, ważna będzie budowa niezawodnych i bezpiecznych systemów telekomunikacyjnych. Utrzymanie stałej łączności przez służby, organy podległe lub nadzorowane przez szefa resortu stanowi jeden z fundamentów ich działania. A pamiętajmy, że takie zadanie nakłada Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Mowa o m.in. stworzeniu   Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej (SBŁP).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama