Polityka i prawo
Polska wyśle pakiety wsparcia na Ukrainę
Polska dalej będzie pomagała Ukrainie materialnie oraz wesprze ją w ramach procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się z ukraińską delegacją. Pierwsze pakiety mają zostać dostarczone jeszcze w tym miesiącu.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się w miniony czwartek (tj. 9 stycznia br.) z przedstawicielami ukraińskiej delegacji, na czele z wicepremierem i szefem resortu jedności narodowej Ołeksijem Czernyszowem.
Czytaj też
Integracja Ukrainy z UE. Polska pomoże
Jednym z głównych wątków rozmów była współpraca obu państw, zarówno dwustronna jak i na gruncie europejskim. Przypomnijmy, że od początku roku to właśnie Polska przewodniczy Radzie UE.
„Polska prezydencja w Radzie UE oraz trwający proces akcesyjny Ukrainy tworzą nowe możliwości do dalszej pogłębionej współpracy” – miał stwierdzić w trakcie spotkania Krzysztof Gawkowski, którego wypowiedź cytuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Wicepremier zaznaczył, że podjęto już pierwsze kroki na rzecz zacieśniania relacji z Kijowem. Polski rząd podtrzymuje wcześniejsze deklaracje dotyczące wsparcia Ukrainy. „Jesteśmy gotowi (…) dzielić się swoimi doświadczeniami z procesu akcesyjnego” – podkreślił.
Czytaj też
Polsko-ukraińska współpraca
Podczas spotkania sporo miejsca poświęcono cyberbezpieczeństwu. Przypomnijmy, że to jeden z priorytetów prezydencji naszego kraju w Radzie UE.
Krzysztof Gawkowski miał zaprezentować ukraińskiej delegacji najważniejsze postulaty dotyczące współpracy między oboma państwami. Jak podaje resort cyfryzacji, mowa o m.in. większej wymianie informacji o zagrożeniach, rozwoju narzędzi do wykrywania i neutralizowania ataków, tworzeniu rozwiązań opierających się na sztucznej inteligencji z myślą o skuteczniejszym przeciwdziałaniu wrogim operacjom w sieci oraz budowaniu zaawansowanych metod szyfrowania i ochrony danych.
Czytaj też
Pakiet wsparcia dla Ukrainy
Ponadto, ze strony polskiego rządu padła jasna deklaracja woli dalszego wspierania Ukrainy w kontekście rosyjskiej inwazji.
Potwierdzeniem tego ma być dostawa kolejnych terminali Starlink. Zgodnie z założeniami, pierwsza partia (2,6 tys. urządzeń) powinna zostać dostarczona jeszcze w tym miesiącu. Łącznie za naszą wschodnią granicę trafi 5 tys. terminali. Ich zakup został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Cyfryzacji. Na tym jednak nie koniec.
„Polska dąży do podpisania z Ukrainą umowy o wartości prawie 113 mln zł, w ramach której Ministerstwo Cyfryzacji będzie kontynuowało dotychczasowe wsparcie poprzez finansowanie do 30 września 2025 r. opłat abonamentowych za zakupione i użyczone Ukrainie terminale systemu satelitarnej łączności Starlink” – wskazuje resort Krzysztofa Gawkowskiego.
Czytaj też
Starlinki z Polski pomagają Ukrainie
Przypomnijmy, że od początku inwazji polski rząd zaangażował się w niesienie pomocy Kijowowi. Jednym z kroków był właśnie zakup i przekazanie produktów SpaceX, które zapewniają cenną łączność satelitarną w miejscach, gdzie jest ona szczególnie potrzebna. To nie tylko szpitale, placówki edukacyjne czy instytucje publiczne. Terminalne pomagają też wojsku, o czym przeczytacie w materiale: Drony, Starlinki, artyleria. Tak Ukraińcy atakują pozycje Rosjan.
Czytaj też
Jak działa Starlink?
A jeśli ciekawi Was, jak w praktyce działają Starlinki, zachęcamy do oglądnięcia materiału z wizyty w jednostce polskich cyberwojsk:
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany