Armia i Służby
Wojsko pomoże chronić infrastrukturę energetyczną
Specjalistyczny komponent polskiego wojska DKWOC podpisał porozumienie o współpracy ze spółką GAZ-SYSTEM. Współdziałanie obu podmiotów ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP oraz operatora.
Polska jest jednym z celów wrogich cyberataków. Głównym źródłem zagrożenia są grupy powiązane z rosyjskimi służbami specjalnymi. Ich aktywność jest wysoka ze względu na znaczenie naszego państwa w niesieniu wsparcia Ukrainie i jednoznacznego opowiedzenia się po stronie Kijowa po inwazji. Jesteśmy hubem, przez który przechodzą transporty np. pakietów uzbrojenia za wschodnią granicę.
Polska znajduje się w konflikcie
Efekt? Rosja nęka nas w sieci. W rozmowie z naszym portalem gen. dyw. Karol Molenda nie ukrywał, że jeśli chodzi o to, co się dzieje w cyberprzestrzeni, nasz kraj znajduje się w konflikcie.
„W moim przekonaniu w cyberprzestrzeni funkcjonują trzy stany: rywalizacji, konfliktu i wojny. Obecnie znajdujemy się w stanie konfliktu” – mówił dowódca polskich cyberwojsk.
Lepsza ochrona infrastruktury energetycznej
Szczególnie groźne są m.in. operacje wymierzone w infrastrukturę krytyczną. Przykładem może być branża energetyczna, co w przeszłości pokazały już incydenty na Ukrainie. Wystarczy wspomnieć o blackoutach spowodowanych właśnie cyberatakami.
By lepiej chronić polską infrastrukturę energetyczną, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) podpisało porozumienie z operatorem gazowego systemu przesyłowego GAZ-SYSTEM. Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP, jak i samej spółki.
Cyberbezpieczeństwo to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale również istotny element ochrony infrastruktury krytycznej i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Infrastruktura krytyczna, taka jak systemy przesyłowe gazu, ma strategiczne znaczenie zarówno dla funkcjonowania państwa, jak i prowadzenia operacji wojskowych. Nasza współpraca z GAZ-SYSTEM to kolejny krok w kierunku skuteczniejszej ochrony tych zasobów. Dzięki wymianie informacji i doświadczeń, wspólnie zwiększymy zdolność do reagowania na cyberzagrożenia. To współdziałanie nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo narodowe, ale również buduje solidne podstawy dla dalszego rozwoju kompetencji w tej dziedzinie.
Gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
W ramach porozumienia oba podmioty będą wymieniały się doświadczeniami i wiedzą o aktualnych zagrożeniach. Natomiast jeśli wystąpi incydent, będą dzielić się danymi, umożliwiającymi wykrycie zagrożenia oraz minimalizację jego skutków. W WOC, jak i w GAZ-SYSTEM działają całodobowe zespoły CSIRT (Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), co umożliwia skuteczne reagowanie na potencjalne zagrożenia.
Adam Bryszewski, wiceprezes GAZ-SYSTEM zaznacza, że w spółce zbudowano odpowiednie kompetencje, by wypełniać to zadanie. „Posiadamy dobrze działające służby cyberbezpieczeństwa. Jednak żadna organizacja w cyberprzestrzeni nie jest samotną wyspą. Skuteczna ochrona systemów informatycznych wymaga współdziałania, wymiany informacji i doświadczeń. To porozumienie ułatwi identyfikację zagrożeń, a także rozwój kompetencji pracowników i spółki w tym obszarze” – podkreśla.
Porozumienie ma być również ważnym krokiem do budowania „systemowego podejścia do cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w Polsce”. Dodatkowo zwiększy to odporność na cyberzagrożenia i rozwijane będą kompetencje w zakresie ochrony kluczowych zasobów państwa.
/Szymon Palczewski/ Nikola Bochyńska
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany