Reklama

Armia i Służby

3. rocznica inwazji na Ukrainę. Rosja to wykorzysta?

ukraina wojna inwazja rosja rocznica
Ukraiński snajper
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Rosja może wykorzystać 3. rocznicę inwazji na Ukrainę do zwiększenia swojej aktywności. Nasi wschodni sąsiedzi wskazują, czego należy się spodziewać. 

24 lutego 2022 r. to dzień, który przeszedł do historii ze względu na rozpoczęcie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obserwatorów było zaskoczeniem, że Putin zdecydował się jednak na taki ruch, podczas gdy inni ostrzegali przed polityką siły stosowaną przez Kreml, przewidując wojnę, która może objąć całe terytorium naszego wschodniego sąsiada. Mieli rację.

W ruch poszedł wojskowy sprzęt, zaczęły się ataki rakietowe, w powietrzu pojawiły się drony a hakerzy powiązani ze służbami specjalnymi zostali wykorzystani by m.in. pozbawić ukraińską armię łączności (pamiętny atak na sieć KA-SAT, której operatorem jest Viasat). 

    Reklama

    Rosja próbuje wpływać na Ukraińców

    Choć tego typu działania wojenne w największym stopniu przykuwają uwagę, nie można również zapominać o tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać. 

    Mowa oczywiście o operacjach w przestrzeni informacyjnej, które aktywnie prowadzi Rosja wobec nie tylko swoich obywateli i Ukraińców, ale również państw zachodnich. Kreml chce w jak największym stopniu oddziaływać na odbiorców, wpływając na ich postawy i zachowania. Moskwie zależy np. na osłabieniu morale i woli walki obrońców. 

    Mija trzeci rok wojny i niewiele się zmienia w kontekście działań Rosji w przestrzeni informacyjnej. Nadal prowadzone są kampanie wymierzone w ukraiński naród, aby go osłabić, zdemotywować, podzielić. To pozwoliłoby siłom Putina na zyskanie znaczącej przewagi, bo aspekt psychologiczny odgrywa szczególną rolę na polu bitwy. 

      Reklama

      Rocznica inwazji na Ukrainę. Putinowska machina „wrzuci wyższy bieg”?

      Kolejna rocznica inwazji stanowi dla Kremla okazję do ponownego wzrostu aktywności w ramach trwającej wojny informacyjnej. Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji przewiduje nasilenie kampanii dezinformacyjnych w tym czasie. Jej zdaniem, należy spodziewać się, że propagandowa machina Putina „wrzuci wyższy bieg”.

      Według naszych sąsiadów, w Rosji oraz na okupowanych przez nią obszarach podjęte zostaną działania na rzecz m.in. militaryzacji dzieci i młodzieży. Obejmuje to wpajanie młodym wartości narzucanych przez Kreml, podkreślając przede wszystkim znaczenie posłuszeństwa wobec kraju. Mają być świadomi, że jeśli trzeba, muszą poświęcić się dla Rosji.

        Reklama

        Wojna oczami Rosji

        Służą do tego propagandowe materiały (filmy, publikacje itp.) oraz wydarzenia (np. wykłady), przedstawiające rosyjską wersję zdarzeń w Ukrainie. A jak ona wygląda? 

        Kreml wybiela siebie, neguje dokonywanie zbrodni wojennych, zrzucając często odpowiedzialność na innych, w tym Ukrainę i jej partnerów. Z kolei wśród własnych obywateli kreowane jest m.in. poczucie zagrożenia ze strony naszego wschodniego sąsiada oraz NATO, również Polski.

        W związku z 3. rocznicą inwazji ponownie może pojawić się przypływ tego typu narracji. Należy zatem zachować czujność i pamiętać o weryfikacji napotykanych informacji, zwłaszcza w internecie.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama