Reklama

Polityka i prawo

UE potępia wymierzony w Ukrainę cyberatak Rosji na sieć satelitarną KA-SAT

Autor. Tetiana SHYSHKINA / Unsplash

UE potępia wymierzony w Ukrainę cyberatak Rosji na sieć satelitarną KA-SAT ( jej operatorem jest Viasat), do którego doszło na godzinę przed rozpoczęciem inwazji państwa Putina na Ukrainę. Według UE, cyberatak ten znacznie ułatwił Rosjanom dokonanie agresji.

Reklama

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej, cyberatak na sieć satelitarną KA-SAT wywarł znaczący wpływ na przebieg wydarzeń z 24 lutego, gdyż spowodował odcięcie od możliwości komunikacji bądź jej poważne zakłócenia dla instytucji publicznych w Ukrainie, ale też firm i innych podmiotów sektora prywatnego, jak i obywateli.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Skutki cyberataku miały dotknąć również kilka państw członkowskich Unii Europejskiej.

Unia potępia rosyjską cyberagresję

"Ten nieakceptowalny cyberatak jest kolejnym przykładem nieodpowiedzialnego wzorca rosyjskich zachowań w cyberprzestrzeni" - czytamy w oświadczeniu organów UE. "To również integralna część działań składających się na nielegalną i nieuzasadnioną inwazję Rosji na Ukrainę" - dodano.

Czytaj też

"Zachowanie takie jest sprzeczne ze wszystkimi oczekiwaniami stawianymi odpowiedzialnym państwom przez kraje członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także z intencjami państw deklarowanymi w cyberprzestrzeni" - stwierdziły unijne organy.

Czy cyberwojna rozleje się na inne kraje?

Zdaniem Rady Europy i Rady Unii Europejskiej, istnieje ryzyko, iż cyberataki wymierzone w Ukrainę, w szczególności zaś w jej infrastrukturę krytyczną, rozleją się na inne kraje powodując zagrożenie dla obywateli UE.

Czytaj też

"Unia Europejska w bliskiej współpracy z partnerami rozważa podjęcie kolejnych kroków na rzecz zapobiegania, powstrzymywania, odpierania i odpowiadania na tego rodzaju złośliwe zachowanie w cyberprzestrzeni" - czytamy w komunikacie. "UE będzie również dalej dostarczała skoordynowane polityczne, finansowe i materialne wsparcie Ukrainie po to, by wesprzeć jej cyberodporność" - dodano, wzywając Rosję do natychmiastowego zakończenia wojny i "bezsensownego ludzkiego cierpienia".

Komentarze