Cyberbezpieczeństwo
Wojna informacyjna. Badacze wojskowej uczelni stworzyli cenne narzędzie
Badacze Wojskowej Akademii Technicznej - w tym żołnierz cyberwojsk - stworzyli narzędzie, które może być przydatne na wojnie informacyjnej, której celem jest także Polska. Rozwiązanie zostało już udostępnione.
Badacze Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) opracowali rozwiązanie do wykrywania fake newsów – chwali się uczelnia.
Narzędzie stworzyli służący w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni: mjr. dr. inż. Damian Frąszczak (Wydział Cybernetyki) oraz doktorantka Edyta Frąszczak (Szkoła Doktorska WAT).
Trzy filary
Wspominane rozwiązanie to w praktyce Network Source Detection Library (NSDLib) – kompleksowa biblioteka Pythona do wykrywania źródeł sieciowych. Projekt składa się 3 filarów:
- repozytorium GitHub zawierające np. kod źródłowy algorytmów identyfikacji źródeł oraz instrukcje do m.in. dodawania implementacji nowych rozwiązań;
- biblioteka programistyczna – biblioteka Python dostępna na platfomie PyPI (co zapewnia prosty dostęp do narzędzia);
- dokumentacja rozwiązania zawierająca przykłady jej użycia m.in. przy pomocy Jupyter Notebook.
NSDLib to kompleksowa biblioteka Pythona, która zapewnia dostęp do różnych algorytmów wykorzystywanych do identyfikacji źródeł propagacji. Można jej użyć do wskazania pacjenta zero, zidentyfikowania źródła fałszywej plotki w mediach społecznościowych lub wykrycia źródła awarii sieci energetycznej.
Mjr. dr. inż. Damian Frąszczak, współtwórca narzędzia
Broń w walce z dezinformacją
Narzędzie precyzyjnie analizuje sieć i celnie określa źródło np. informacji. To z kolei pozwala na podejmowanie skuteczniejszych działań w ramach wojny informacyjnej, w której dezinformacja odgrywa ważną rolę.
Nasze rozwiązanie jest dostępne na platformie PyPI, co pozwala na jego łatwą instalację. Dodatkowo jego kod źródłowy można znaleźć na GitHub. W ramach repozytorium kodu udostępniliśmy wskazówki, jak rozwijać to oprogramowanie – na przykład dodając implementacje nowych technik identyfikacji źródeł. Pozwoli to na jego efektywniejszy rozwój. Rozbudowana oficjalna dokumentacja i przykłady zastosowań w Jupyter Notebook ułatwiają zapoznanie się z funkcjonalnościami oraz bezproblemowe rozpoczęcie korzystania. W efekcie mogą z niego korzystać zarówno początkujący, jak i doświadczeni użytkownicy.
Mjr. dr. inż. Damian Frąszczak, współtwórca narzędzia
„Rozwiązanie to może być wykorzystywane również w identyfikacji źródeł różnych procesów, np. ustaleniu pacjenta zero w społeczeństwie, czy badaniu sieci powiązań stron internetowych w celu ustalenia pierwotnego źródła publikacji danej informacji” – wyjaśnia uczelnia.
Przełomowy projekt?
Edyta Frąszczak, współtwórczyni rozwiązania, nie boi się używać stanowczych słów i nazywa projekt „przełomowym”. Zwraca uwagę na m.in. dostępność wielu metod w jednym, publicznie dostępnym miejscu. Dodatkowo podkreśla prostotę wykorzystania, która w tym wszystkim została zachowana.
„Rozwiązanie to jest na bieżąco wykorzystywane w badaniach nad identyfikacją dezinformacji i ma potencjał, aby znaleźć zastosowanie także w identyfikacji phishingowych stron WWW” – podsumowuje badaczka, cytowana przez WAT.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?