Cyberbezpieczeństwo
Pegasus znowu w akcji? Apple alarmuje użytkowników
Apple wysłał specjalne powiadomienia do użytkowników w 92 krajach, wskazując, że są celem oprogramowania szpiegowskiego. Tu ponownie pada nazwa: „Pegasus”.
Jak podaje serwis The Record Media, alerty zostały wysłane w środę. Wgląd do ich treści uzyskał z kolei The Economic Times, który informuje, że cele znajdują się w m.in. Indiach.
Ataki warte miliony dolarów
Apple podkreśla, że ataki prowadzone z użyciem komercyjnych narzędzi szpiegowskich, takich jak słynny już Pegasus od NSO Group, „są wyjątkowo rzadkie” i – zdaniem firmy – „dużo bardziej wyrafinowane niż zwykła cyberprzestępczość”.
Według amerykańskiego giganta, cel stanowi określone grono osób, ze względu na to, kim są i jaką działalność prowadzą. Nie ujawniono jednak więcej informacji w tej sprawie.
Te ataki kosztują miliony dolarów.
Oficjalny komunikat Apple
Czytaj też
Apple ostrzega
Apple zaktualizował swój komunikat na oficjalnej stronie, dotyczący ochrony przed narzędziami szpiegowskimi. Czytamy w nim, że od 2021 r. producent kilka razy w roku wysyła powiadomienia o zagrożeniach po ich wykryciu. „Do tej pory zawiadomiliśmy użytkowników w łącznie ponad 150 krajach” – podaje firma.
Ewa Wrzosek inwigilowana Pegasusem
Jedną z osób, która otrzymała taki alert jest prokurator Ewa Wrzosek. W jej przypadku mówimy o systemie Pegasus. Wiadomość od Apple otrzymała pod koniec listopada 2021 r. drogą mailową i za pomocą iMessege.
W powiadomieniu wskazano, że iPhone prokurator był celem ataku ze strony służb państwowych, które miały przejąć kontrolę nad jej telefonem i uzyskać dostęp do danych i funkcji smartfonu.
Czytaj też
Afera Pegasusa. Początek
Ujawnienie sprawy Ewy Wrzosek oraz Romana Giertycha (w tym samym czasie) wywołało poruszenie w kraju i Europie. Z czasem na listę osób inwigilowanych Pegasusem trafiały kolejne nazwiska, w tym Krzysztofa Brejzy, Michała Kołodziejczaka czy Jacka Karnowskiego.
Powołano specjalne komisje. Mowa o komisji śledczej w Parlamencie Europejskim, komisję nadzwyczajną w polskim Senacie i teraz działającą sejmową komisję śledczą. Ta ostatnia przesłuchała już m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Michała Wosia.
Prokuratura także zajmuje się tzw. aferą Pegasusa. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar 20 lutego br. powołał specjalny zespół, działający w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Jak informowaliśmy, pierwsze 31 osób już otrzymało wezwania na przesłuchania w charakterze świadków. Sejm ma otrzymać też raport dotyczący skali użycia Pegasusa w naszym kraju.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].