Polityka i prawo
Prokuratura Krajowa: powołano zespół ws. Pegasusa
Jest kolejna decyzja ws. afery dotyczącej Pegasusa. Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w ramach Prokuratury Krajowej zespół śledczych, który ma zbadać kwestie związane z legalnością i prawidłowością czynności wykorzystujących kontrowersyjne oprogramowanie.
Zespół został powołany 20 lutego za sprawą zarządzenia wydanego przez Adama Bodnara. Funkcjonuje on w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Analizują szczegóły i przekroczenie uprawnień
Oprócz kwestii związanych z czynnościami wykorzystującymi Pegasusa, zespół zajmie się też zawiadomieniem, jakie złożyła w prokuraturze senacka Komisja Nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji. Jak podała w swoim komunikacie Prokuratura Krajowa, analizie poddawane są także szczegóły samego systemu, jak np. zasady gromadzenia, przechowywania czy udostępniania niejawnych materiałów.
Jednym z dotychczasowych efektów prac jest wszczęcie przez prokuratora-kierownika zespołu 18 marca śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2017-2022. Wykorzystanie Pegasusa miało być działaniem na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego tych osób, wobec których oprogramowanie było stosowane.
Wezwano pierwszych świadków
Prokuratura poinformowała również, że w ramach wspomnianego śledztwa mają być przesłuchiwani świadkowie. W tym gronie są m.in. ci, którzy złożyli zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w kontekście wykorzystania Pegasusa. Pierwsze 31 osób już otrzymało wezwania na przesłuchania.
Podjęte przez Adama Bodnara kroki są kolejnymi w sprawie kontrowersyjnego wykorzystania oprogramowania Pegasus. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24, przed sejmową komisją śledczą zeznawali już m.in. Michał Woś, Krzysztof Kwiatkowski czy Jarosław Kaczyński.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany