Reklama

Polityka i prawo

Pegasus w Polsce. Wnioski UE: System celowo działa przeciwko obywatelom

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

„System działa przeciwko obywatelom. To działanie zamierzone. Bezpieczeństwo narodowe jest drogą, która prowadzi do bezprawia” – oceniła sytuację w Polsce Sophie in »t Veld, członkini komisji śledczej PE ds. Pegasusa. Jak dodał jej przewodniczący Jeroen Lenaers, afera szpiegowska jest kolejnym przykładem na to, że nad Wisłą wszystko ma służyć siłom politycznym. 

Reklama

Delegacja komisji śledczej Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa odbyła wizytę do Polski. Jej celem było poznanie szczegółów przypadków inwigilacji obywateli, w tym m.in. przedstawicieli opozycji (np. senator Krzysztof Brejza). 

Reklama

Europarlamentarzyści spotkali się z członkami senackiej komisji ds. Pegasusa (na czele z jej przewodniczącym Marcinem Bosackim), a także samymi ofiarami: prokurator Ewą Wrzosek, senatorem Krzysztofem Brejzą i jego małżonką, liderem AGROunii Michałem Kołodziejczakiem oraz prezydentem Pracodawców RP Andrzejem Malinowskim. 

Przeprowadzono także rozmowy z dziennikarzami oraz ekspertami (m.in. Panoptykonu). Łącznie odbyło się 10 spotkań.  

Reklama

Czytaj też

Polski rząd omawia współpracy

W trakcie konferencji prasowej przewodniczący komisji śledczej PE Jeroen Lenaers podkreślił, że pomimo listów skierowanych do ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz innych resortów przedstawiciele polskiego rządu nie zdecydowali się na współpracę

„Ten rząd nie przywiązuje żadnej wagi do nadzoru demokratycznego i dialogu z przedstawicielami obywateli” – skomentował zachowanie polskich władz Jeroen Lenaers.

Dodał, że z taką postawą spotyka się nie tylko jego komisja. „Polski rząd odmawia współpracy z kimkolwiek, kto chce skontrolować jego działania” – zaznaczył. 

Rosja Putina pokazuje nam, co dzieje się, gdy rezygnuje się z procesów demokratycznych. Dlatego wszyscy powinniśmy działać na rzecz praworządności w Polsce.
Jeroen Lenaers, przewodniczący komisji śledczej PE ds. Pegasusa

Czytaj też

Droga do bezprawia

Przewodniczący europarlamentarnej komisji zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo narodowe wcale nie wymaga korzystania z tak inwazyjnych narzędzi, jak Pegasus wobec prawników, dziennikarzy, opozycji itd. 

Z kolei członkini komisji Sophie in 't Veld podkreśliła w trakcie konferencji, że izraelski system nie był używany do ochrony i bezpieczeństwa. 

„System działa przeciwko obywatelom. To działanie zamierzone. Bezpieczeństwo narodowe jest drogą, która prowadzi do bezprawia” – oceniła sytuację w Polsce europarlamentarzystka.

Czytaj też

Celowy mechanizm rządu

W takim samym tonie wypowiedział się również Jeroen Lenaers. W stanowczych słowach opisał aferę Pegasusa w Polsce jako kolejny przejaw kryzysu praworządności nad Wisłą: „To celowy mechanizm zdemontowania kontroli i praworządności, aby wszystko służyło siłom politycznym”. 

Jego zdaniem z tego względu nie można mówić o sprawiedliwych wyborach tam, gdzie jedna partia szpieguje drugą. Odnosi się to zarówno do minionej, jak i nadchodzącej kampanii.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze