Reklama

Biznes i Finanse

Apple skazany za monopol? USA składa pozew

iPhone
iPhone
Autor. Edward Lich, https://pixabay.com/pl/photos/iphone-aplikacje-telefon-bia%C5%82y-676767/

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył pozew przeciwko Apple. Władze USA wskazują, że gigant celowo stosował monopolistyczne praktyki. Dotyczy to przede wszystkim rynku smartfonów. Akcje amerykańskiej firmy spadły o ponad 4 proc. w ciągu sześciu godzin od otwarcia giełdy.

Apple nie po raz pierwszy zostaje oskarżony o łamanie prawa konkurencji. Zarzuty ciążące na amerykańskiej korporacji są poważne – pozew mówi wprost o działaniach mających na celu ograniczenie swobody użytkowników. Zaczyna się on od przytoczenia słów Steve’a Jobsa, które mówią o „przywiązaniu” użytkowników do środowiska Apple. Wiadome jest jedno: amerykańska machina prawna ruszyła.

Czytaj też

Reklama

Czego dopuścił się Apple?

Apple nie pozwalał innym firmom na tworzenie aplikacji i innych rozwiązań technicznych, które już znajdowały się w smartfonach firmowanych nadgryzionym jabłkiem. Dotyczy to m.in. dostępu do określonych części sprzętu, przesyłania zdjęć w większej rozdzielczości tylko dla użytkowników iPhone czy możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych jedynie za pomocą dedykowanej do tego aplikacji.

Kością niezgody jest również kwestia instalowania aplikacji spoza App Store, która była poruszana przez Unię Europejską. Ostatnio głośnym echem odbiło się również to, jak Apple nie był transparentny w kontekście subskrypcji w swoim sklepie.

Duże wątpliwości dotyczą AirTaga, który jako jedyny miał dostęp do wielu wbudowanych funkcji telefonów od Apple. Rozwiązania innych producentów nie miały możliwości działać tak dobrze, jak AirTagi.

Czytaj też

Reklama

Jak firma argumentuje takie działania?

Amerykański gigant od wielu lat powtarza, że wszystkie ograniczenia w jego sprzęcie i oprogramowaniu są skierowane przede wszystkim dla bezpieczeństwa użytkowników. Trudno jednak wierzyć w altruizm Apple.

Instalowanie aplikacji spoza AppStore przez użytkowników z UE jest dostępne dopiero od 5 marca 2024 roku. Z kolei dla korzystających z Androida było dostępne od zawsze, ponieważ system jest otwartoźródłowy.

Czytaj też

Reklama

Co grozi Apple?

Gigant technologiczny został oskarżony na podstawie Ustawy Shermana z 1890 roku. Mówi ona o tym, że na korporację może zostać nałożona kara do 100 mln dolarów. Osobom fizycznym grozi grzywna do miliona dolarów i do 10 lat więzienia.

W grudniu 2023r. Apple posiadał 61.3 proc. udziału w rynku smartfonów w USA.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze