Polityka i prawo
Rządy koalicji. Gawkowski ocenił pracę Ministerstwa Cyfryzacji
100 dni po objęciu resortu cyfryzacji, wicepremier i minister Krzysztof Gawkowski podsumował ten początkowy okres kierowania ministerstwem. Na zwołanej w środę konferencji prasowej razem z wiceministrami mówił nie tylko o przeszłości, ale także o planach na przyszłość.
22 marca minęło 100 dni od przejęcia władzy przez obecną koalicję rządzącą. Podsumowania tego okresu przeprowadzają zarówno opozycja, jak i członkowie rządu.
Swoje wnioski i przewidywania na przyszłość przedstawiło również Ministerstwo Cyfryzacji. Na środowej konferencji prasowej osiągnięcia resortu w pierwszych 100 dniach przedstawił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z wiceministrami.
Czytaj też
Od "chaosu" do długoterminowej strategii
Według ministra Gawkowskiego, na samym początku nowe kierownictwo musiało zmierzyć się z odtwarzaniem struktur administracyjnych. „Resort zastaliśmy w chaosie. Prace, które podejmowaliśmy miały na celu budowanie odpowiedzialności za pracowników resortu i odpowiednie opisanie zadań, które będziemy w najbliższych miesiącach realizowali” – powiedział wicepremier.
Innym zadaniem, które resort realizował przez pierwsze 100 dni, były prace legislacyjne. W tym przypadku, w ocenie ministra Gawkowskiego, nowe kierownictwo zastało „spore zaległości”. Dodatkowo, ministerstwo pracowało nad długoterminową strategią cyfryzacji, która ma zostać przyjęta w 2025 roku; konsultacje w jej sprawie mają się rozpocząć po wakacjach.
Czytaj też
Wsparcie inwestycji w półprzewodniki i wykorzystanie AI
Wiceminister Dariusz Standerski zwrócił z kolei uwagę, że resort w ciągu 100 dni oprócz odbudowy relacji międzynarodowych czy prac nad Krajowym Planem Odbudowy, skupił się także na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. „Zaczęliśmy wstępne konsultacje społeczne nad wdrożeniem Aktu o Sztucznej Inteligencji. Chcemy razem z organizacjami pozarządowymi, branżowymi zaprojektować wdrożenie tego aktu od samego początku” – powiedział wiceszef resortu cyfryzacji.
Przygotowano również aktualizację polityki sztucznej inteligencji czy założenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. Resort podjął też kroki w kierunku wsparcia inwestycji półprzewodnikowych. „Została wysłana prenotyfikacja pomocy publicznej, utworzono międzyresortowy zespół ds. wykonania uchwały w sprawie wsparcia inwestycji półprzewodnikowych” – wymieniał wiceminister Standerski.
Czytaj też
Będzie Centrum Cyberbezpieczeństwa przy NASK
Na sprawy związane z edukacją wskazał z kolei wiceminister Paweł Olszewski. Ujawnił, że są pierwsze oferty w ramach programu „Zostań cyfrową ekspertką” przeznaczonego dla kobiet. Wspomniał także o rozstrzygnięciu konkursów w ramach programu Cyberbezpieczny Samorząd. „Rozdysponowaliśmy ponad 1,5 mld zł na poszczególne gminy (ponad 2 tys. – red.) na wzmocnienie kompetencji, innowacji, wiedzy i infrastruktury cyberbezpieczeństwa” – powiedział Olszewski.
Wiceszef resortu cyfryzacji przypomniał, że codziennie odpierane są ataki w polskiej cyberprzestrzeni. W związku z tym do prac legislacyjnych rządu zgłoszono ustawę o certyfikacji cyberbezpieczeństwa oraz wdrożenie dyrektywy NIS2. W stosunku do obu aktów mają się także odbyć konsultacje. „Każdy zainteresowany będzie mógł zabrać głos, zgłosić uwagi do tych projektów” – zapowiedział Olszewski.
Wiceminister przekazał również, że przy NASK powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa. „Jesteśmy na dobrej drodze, choć jeszcze wymaga to czasu. Środki mamy zabezpieczone na tę inwestycję” – ujawnił Paweł Olszewski.
Czytaj też
Kolejne dyrektywy w drodze
Konkretne zapowiedzi padły także z ust wiceministra Michała Gramatyki. Wdrożone mają zostać m.in. dyrektywa o raportowaniu lokalizacji dzwoniącego dla służb ratowniczych czy Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (z odzyskiwaniem środków z kart prepaid).
Ma być również kontynuowany rozwój mObywatela. „Będzie można raportować zdarzenia drogowe. Pracujemy nad modułem Stłuczka, który pozwoli na wymianę danych o zdarzeniu drogowym między uczestnikami kolizji bez papierów. Dużo niespodzianek nas jeszcze czeka” – ujawnił wiceminister Gramatyka.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany