Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji zaczyna pracę nad aktualizacją polityki AI

polska polityka Krzysztof gawkowski
Krzysztof Gawkowski - wicepremier i minister cyfryzacji.
Autor. Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski)/X

Ministerstwo Cyfryzacji zaczyna pracę nad zmianami dotyczącymi polityki sztucznej inteligencji w Polsce. „Siadamy do aktualizacji” – zadeklarował wiceszef resortu Dariusz Standerski na antenie Polskiego Radia 24. Eksperci podzielili się wnioskami z resortem.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wielokrotnie publicznie deklarował, że rząd i jego resort zajmie się tematem rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Jednym z elementów szerszego planu ma być utworzenie Funduszu Sztucznej Inteligencji oraz wykorzystanie potencjału specjalistów i ekspertów z naszego kraju.

Reklama

Zespół polskich ekspertów

Jak informowaliśmy, pod koniec stycznia br. na konferencji prasowej wicepremier oficjalnie ogłosił powstanie zespołu doradczego „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski”. Jego zadaniem jest doradztwo i wydawanie rekomendacji dotyczących np. obszarów, w których można wykorzystać AI z korzyścią dla państwa i obywateli. 

Pomysłodawcą zespołu jest Miron Mironiuk, założyciel i CEO Cosmose AI. W składzie są również: Kamila Staryga - Rita Health, Google X; Agnieszka Mikołajczyk-Bareła - CHAPTR, VoiceLab.AI; Marek Cygan - Nomagic, mistrz świata w programowaniu zespołowym; Tomasz Czajka - SpaceX oraz Karol Kurach - Cosmose AI, Google Brain.

O kontrowersjach wokół „PL/AI” piszemy w materiale: Kontrowersje wokół Rady ds. sztucznej inteligencji. Gramatyka: „Nie reprezentuje żadnego biznesu”.

Czytaj też

Pierwsze posiedzenie w tym roku

Z kolei w poniedziałek 26 lutego br. miało miejsce pierwsze w tym roku posiedzenie specjalnej grupy roboczejskładającej się z dwóch zespołów. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Cyfryzacji, resort połączył GRAI (Grupa Robocza ds. AI) z GRIoT (Grupa Robocza ds. Internetu Rzeczy i technologii przełomowych).

W 3-godzinnym spotkaniu wzięło udział 240 osób (140 zdalnie, 100 na miejscu). To specjaliści z różnych dziedzin: od etyków, przez przedsiębiorców i naukowców, po prawników. 

„To było fascynujące spotkanie. Dla mnie bardzo ważne” – skomentował sprawę wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski na antenie Polskiego Radia 24. 

Reklama

Zadanie Ministerstwa Cyfryzacji

Jak przekazał, dzięki dyskusji udało się dojść do pewnych wniosków. Teraz zadaniem ministerstwa jest podsumowanie spotkania oraz przedstawienie wizji polityki sztucznej inteligencji w Polsce, bo „obecna jest przestarzała i w większości niewdrożona”. „Siadamy do aktualizacji polityki AI” – zadeklarował wiceszef resortu.

Polskie stanowisko jest jasne: musimy budować sztuczną inteligencję godną zaufania.
Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji

Czytaj też

Sztuczna inteligencja w Polsce. Główne obszary zmian

komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji wskazano na cztery główne obszary zmian, nad którymi rozmawiano w kontekście aktualizacji zapisów „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”.

  1. Strategia AI – określenie priorytetów wdrażania oraz doprecyzowanie mechanizmów finansowania rozwoju AI w Polsce; 
  2. AIA – dostosowanie regulacji i aktualizacja przepisów prawnych w celu wsparcia rozwoju AI, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony praw obywatelskich; 
  3. Wymiar etyczny AIA – promowanie odpowiedzialnego stosowania AI z uwzględnieniem etyki i zrównoważonego rozwoju;
  4. GRIoT i inne technologie przełomowe – zwiększenie wsparcia dla badań w kluczowych technologiach, budowa i wsparcie centrów innowacji technologicznych, inwestycje w edukację cyfrową i technologiczną, zapewnienie dostępu do zaawansowanej infrastruktury technologicznej, promowanie otwartych standardów i współpracy technologicznej, rozwój strategii zapewniających bezpieczeństwo w erze technologii przełomowych, aktywne uczestnictwo w globalnych inicjatywach technologicznych, dostosowanie ram prawnych do szybko zmieniającego się środowiska technologicznego.
Reklama

Cykliczne spotkania liderów

Przypomnijmy, że ostatnie posiedzenie GRIoT miało miejsce 24 listopada, a GRAI 14 grudnia. „W międzyczasie, w ramach grupy, odbywały się cyklicznie spotkania liderów poszczególnych wątków tematycznych” – mówi nam Monika Dębkowska z Biura Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze