Polityka i prawo
Ministerstwo Cyfryzacji bez kobiet w kierownictwie. Resort komentuje
W kierownictwie Ministerstwa Cyfryzacji nie ma ani jednej kobiety, co nie wszystkim się podoba. Jak to komentuje resort?
Ministrem cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska został Krzysztof Gawkowski, z kolei - jak informowaliśmy na naszych łamach - sekretarzami stanu: dr Dariusz Standerski, Michał Gramatyka i Paweł Olszewski.
O podziale zadań poszczególnych ministrów, a także strukturze, departamentach i biurach w resorcie cyfryzacji pisaliśmy z kolei w tym materiale.
Fakt, że w kierownictwie Ministerstwa Cyfryzacji nie ma ani jednej kobiety nie wszystkim się podoba. Swoje zdanie na ten temat wyraziła prof. Aleksandra Przegalińska, która w serwisie LinkedIn na swoim profilu napisała: „Rok 2024. Minister z Lewicy. Nie zaprosił do kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji żadnej kobiety”.
Pod jej wpisem pojawiło się wiele komentarzy, w tym takie wskazujące na to, że „nie ma żadnych dowodów na to, że nie było zaproszenia dla ani jednej ekspertki” oraz że „nie wiadomo czy żadna z kobiet nie odmówiła”. Wiele osób zgodziło się również z prof. Przegalińską.
Stanowiska wiceministrów to efekt koalicji
Zdecydowaliśmy się wprost zapytać samego ministra, a także dział komunikacji MC: czy zaproszono do współpracy w roli wiceminister jakąkolwiek kobietę; czy takie próby były w ogóle podejmowane; a jeśli tak: ile kobiet odmówiło.
Postawiliśmy też pytanie: jakie kompetencje były istotne w podejmowaniu decyzji o mianowaniu na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Serwis CyberDefence24 otrzymał odpowiedź od działu komunikacji: „W odpowiedzi na Pani pytania skierowane do ministra Krzysztofa Gawkowskiego (…) informujemy, że mianowanie wiceministrów wynika z umowy koalicyjnej” - usłyszeliśmy.
Jak dodano: „Partnerzy koalicyjni wskazali swoich najlepszych fachowców na stanowiska wiceministrów. Ponadto w kierownictwie resortu Ministerstwa Cyfryzacji, czyli na stanowiskach dyrektorskich, pracuje więcej kobiet niż mężczyzn”.
Ile kobiet zajmuje się cyfryzacją?
Sprawdziliśmy to na podstawie dostępnych informacji, umieszczonych na stronie ministerstwa. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wygląda w praktyce: w Biurze Ministra rzeczywiście dyrektorką jest kobieta; w Departamencie Cyberbezpieczeństwa na 4 dyrektorów i wicedyrektorów - 1 z nich to kobieta; w Departamencie Prawnym na kierowniczych stanowiskach pracują 3 panie; w Departamencie Telekomunikacji szefową jest kobieta, zastępcami: 3 panów; w Dep. Zarządzania Danymi zarządzają dwie kobiety; Dep. Projektów i Strategii: kieruje kobieta, zastępcami są panowie; Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych: kieruje kobieta, zastępcą jest mężczyzna; Departament Transformacji Cyfrowej: brak dyrektora, zastępcą jest mężczyzna; w Dep. Innowacji i Technologii brak dyrektora, zastępczynie to dwie panie.
Natomiast w biurach: Biuro Komunikacji - nie ma dyrektora, zastępczynią jest kobieta; Biuro Administracyjne: dwóch dyrektorów; Biuro Budżetowo-Finansowe: w kierownictwie 3 kobiety.
Z kolei Bartosz Dominiak został dyrektorem generalnym w Ministerstwie Cyfryzacji o czym pisaliśmy tutaj.
Jeśli spojrzymy zatem całościowo na resort, to rzeczywiście - wśród ministrów nie ma ani jednej kobiety. Jednak analizując departamenty i biura, na ich czele faktycznie stoi więcej kobiet niż mężczyzn.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany