Reklama

Polityka i prawo

Akt o Sztucznej Inteligencji. Ministerstwo rusza z konsultacjami

Po przyjęciu przez Parlament Europejski Aktu o Sztucznej Inteligencji, Ministerstwo Cyfryzacji rusza z konsultacjami dotyczącymi wdrożenia rozporządzenia w Polsce.
Po przyjęciu przez Parlament Europejski Aktu o Sztucznej Inteligencji, Ministerstwo Cyfryzacji rusza z konsultacjami dotyczącymi wdrożenia rozporządzenia w Polsce.
Autor. Steve Johnson/Unsplash

Są pierwsze kroki na szczeblu krajowym po przyjęciu Aktu o Sztucznej Inteligencji przez Parlament Europejski. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu implementacji unijnego rozporządzenia . Pierwszym etapem są prekonsultacje.

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie, Akt o Sztucznej Inteligencji jest pierwszym dokumentem w skali światowej regulującym sektor AI. Wskazuje konkretne obowiązki, jakie muszą wypełniać dostawcy i podmioty modeli AI w celu uniknięcia wyrządzenia szkód obywatelom. 

Zgodnie z obowiązującymi umowami, każdy kraj członkowski Unii Europejskiej musi przystosować swoje przepisy w celu umożliwienia realizacji rozporządzenia. Resort cyfryzacji zdecydował się na przeprowadzenie szerokich konsultacji w tej sprawie.

Czytaj też

Reklama

Ruszają konsultacje

W ramach pierwszego etapu konsultacji, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało cztery pytania dotyczące wdrożenia Aktu o Sztucznej Inteligencji w Polsce. Mają one umożliwić interesariuszom sektora AI swojej opinii co do tego, w jaki sposób zmiany miałyby zostać wprowadzone.

Pierwsze pytanie zadane przez Ministerstwo Cyfryzacji dotyczy organu nadzoru rynku, który miałby za zadanie m.in. rozpatrywać wnioski dotyczące systemów AI wysokiego ryzyka czy skargi od osób poddanych działaniu AI. Chodzi konkretnie o to, czy w tym celu należy utworzyć nową instytucję bądź oddelegować już istniejącą. 

Czytaj też

Reklama

Cztery pytania

Drugie pytanie jest analogiczne do pierwszego, ale dotyczy organu notyfikującego. Jego odpowiedzialność ma dotyczyć m.in. procedury oceny czy notyfikowania jednostek „oceniających zgodność systemów AI”. Z kolei trzecie pytanie odnosi się do preferencji co do realizacji funkcji obu wspomnianych organów przez jedną instytucję bądź osobne podmioty.

Ostatnie pytanie zadane przez Ministerstwo obejmuje kwestię priorytetowego traktowania grup interesariuszy co do komunikacji i edukacji w kontekście Aktu. Chodzi tu m.in. o organy, organizacje czy przedsiębiorstwa.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama