Reklama

Biznes i Finanse

Fabryka Intela w Polsce. Resort cyfryzacji informuje o ważnym kroku

Fabryka firmy Intel w Polsce - wizualizacja. Kiedy powstanie?
Fabryka firmy Intel w Polsce - wizualizacja. Kiedy powstanie?
Autor. Intel/ oficjalna strona

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że wysłało do UOKiK prenotyfikację w sprawie zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel. Ma to związek z planowaną budową fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. To inwestycja, którą zapowiedział jeszcze rząd PiS.

W połowie czerwca 2023 roku poprzedni rząd ogłaszał, że gigant Intel wybuduje pod Wrocławiem fabrykę.

„Nowa inwestycja (…) jest jedną z największych w historii Polski!” - ogłaszał wtedy ówczesny premier Mateusz Morawiecki, wieszcząc sukces.

Z kolei były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiadał: „Największa inwestycja zagraniczna w historii Polski - prawie 20 mld złotych - na Dolnym Śląsku. Pokonaliśmy kilkadziesiąt konkurencyjnych lokalizacji na całym świecie i właśnie w Miękini powstanie fabryka procesorów Intela. Uwieńczenie 2 lat pracy z PAIH i Agencji Rozwoju”.

Czytaj też

Pomoc publiczna

Zapowiedziana budowa będzie kolejną inwestycją Intela w Polsce. Od kilku lat w Gdańsku istnieje już centrum badawczo-rozwojowe tej firmy. Dyskusję wzbudzała kwestia pomocy publicznej udzielonej koncernowi w ramach projektu wartego 20 mld zł. Początkowo rząd Morawieckiego nie chciał ujawniać kwot, jakie pójdą na ten cel z budżetu.

„Na razie warunki wsparcia nie zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. Do czasu sfinalizowania tych negocjacji, obowiązuje nas umowa o poufności z inwestorem. Dla tych, którzy znają liczby dotyczące Niemiec, mogę powiedzieć, że Polska nie przepłaci. Procentowo będziemy na poziomie nie wyższym niż to, co oferują Niemcy” - informował Cieszyński.

Resort cyfryzacji robi ważny krok

Kilka dni temu „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że choć plany obejmowały start inwestycji w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela w I kwartale tego roku, to obecny rząd nie wysłał notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli, wynoszącej od polskiego rządu ok. 6 mld zł. Wobec tego mało realne jest ruszenie z budową fabryki w pierwszych trzech miesiącach 2024.

Nie oznacza to rezygnacji z projektu, ale jego zawieszenie i tym samym - opóźnienie. Jak podał „DGP”, nowemu rządowi ma zależeć na tym, aby renegocjować umowę ze spółką i wymusić od firmy większe inwestycje na polską naukę.

Teraz Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że wysłało do UOKiK prenotyfikację w sprawie zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel (prenotyfikacja to postępowanie w sprawach dotyczących pomocy publicznej).

Jak wygląda procedura? Intel złożył do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. informację o projekcie budowy zakładu produkcyjnego półprzewodników. Po wstępnej akceptacji przez PAIiH, Intel ma złożyć wniosek do ministra cyfryzacji o udzielenie pomocy publicznej.

Następnie szef resortu cyfryzacji przekaże projekt wniosku o podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy do opinii właściwych ministrów i do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po wydaniu pozytywnej opinii, Krzysztof Gawkowski skieruje do Rady Ministrów wniosek o podjęcie uchwały ws. wyrażenia zgody na udzielenie pomocy.

Dariusz Standerski , sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, zapewnia, że „konsekwentnie realizują proces, którego efektem będzie jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce związana z kluczowymi technologiami”.

„Po złożeniu przez Intel do PAIiH informacji o projekcie, złożyliśmy wniosek prenotyfikacyjny do UOKiK o zamiarze udzielania pomocy publicznej” - potwierdził wiceminister.

Pieniądze za zgodą Komisji Europejskiej

Pomoc publiczna zostanie wypłacona pod warunkiem wydania przez Komisję Europejską pozytywnej decyzji lub kiedy KE upłynie termin, do którego powinna podjąć decyzję. Organ może wydać także decyzję warunkową, dopuszczającą udzielenie pomocy zaakceptowanej przez Intel.

W przypadku pomocy dla tej inwestycji giganta półprzewodników, postępowanie prenotyfikacyjne będzie prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz firmą Intel.

„W toku takiego postępowania Polska może liczyć na nieformalne wskazówki dotyczące zgłaszanego projektu pomocy. Ma to wpływ na lepsze przygotowanie późniejszego wniosku o notyfikację i skrócenie czasu trwania samej notyfikacji pomocy” - zaznaczył resort cyfryzacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama