Reklama

Polityka i prawo

Zmiany w Radzie ds. Cyfryzacji? Wicepremier mówi wprost

Krzysztof gawkowski wicepremier minister cyfryzacji polska polityka
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, podczas konferencji prasowej poświęconej cyfrowej higienie.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X

Za nami pierwsze w tym roku posiedzenie Rady ds. Cyfryzacji. Wzięło w nim udział nowe kierownictwo Ministerstwa Cyfryzacji. Czy nastąpią zmiany? Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział co czeka organ.

Rada ds. Cyfryzacji odbyła pierwsze posiedzenie w tym roku i po raz pierwszy w takim składzie. Wzięło w nim udział nowe kierownictwo Ministerstwa CyfryzacjiKrzysztof Gawkowski (wicepremier i szef resortu), Michał Gramatyka (wiceminister) oraz Paweł Olszewski (wiceminister). 

Cytowany w komunikacie ministerstwa wicepremier zadeklarował, że w Radzie zasiądą również samorządowcy, bo – jak zaznaczył – obecnie brakuje ich głosu. Aktualny skład znajdziecie pod linkiem.

Reklama

Rozwój Polski

Krzysztof Gawkowski wskazał, że Rada powinna pomagać w wypracowywaniu nowych pomysłów, idei i rozwiązań, które z kolei przełożą się na strategię cyfryzacji Polski, przyspieszając jej rozwój. Szef resortu docenia jej znaczenie, o czym świadczą słowa o „szczególnym miejscu jako organu doradczego Ministerstwa”. 

Nie chcemy, żeby Rada była ciałem fasadowym, które wydaje uchwałę i nikt nie bierze pod uwagę efektów jej pracy.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Czytaj też

Będą zmiany w pracy Rady?

Przedstawiciel rządu oświadczył, że nowe kierownictwo nie zamierza radykalnie zmieniać jej formuły.

„Została powołana w 2023 r., ma swoją kadencję. Dołączyły do niej w tym roku trzy osoby, ale powinniśmy traktować te zmiany jak sztafetę, kontynuację wcześniejszych działań tego ciała doradczego” – przekazał wicepremier. 

Reklama

Priorytety rządu

Podczas posiedzenia Rady przedstawiono trzy główne priorytety rządu na bieżący rok: projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, projekt ustawy prawo komunikacji elektronicznej (jest już w wykazie prac legislacyjnych: link) oraz implementacja unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA). 

Każda z inicjatyw – zgodnie z deklaracjami Krzysztofa Gawkowskiego – ma być szeroko konsultowana. 

Czytaj też

Czym należy się zająć?

W czasie spotkania członkowie Rady podzielili się swoimi przemyśleniami na temat m.in. prac i tematów, którymi organ powinien się zająć w najbliższych miesiącach. Przykładem mogą być kwestie związane z kompetencjami cyfrowymi, infrastrukturą czy higieną cyfrową.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze