Reklama

Polityka i prawo

Wybory 2023: 100 konkretów KO. Rozliczenie afery Pegasusa i zmiany w szkołach

KO 100 konkretów wybory 2023
Kongres KO w Tarnowie.
Autor. Platforma Obywatelska/Facebook (facebook.com)

W „100 konkretach” Koalicji Obywatelskiej wiele miejsca poświęcono rozliczeniu rządów PiS, w tym afery Pegasusa i działań byłego już ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ugrupowanie chce pociągnąć do odpowiedzialności za inwigilację Polaków m.in. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika. A jakie są plany na cyfryzację kraju?

Reklama

W sobotę (tj. 9 września) w Tarnowie Koalicja Obywatelska oficjalnie ogłosiła „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. Lider KO Donald Tusk oraz inni przedstawiciele ugrupowania (m.in. Rafał Trzaskowski, Krzysztof Brejza, Bartosz Arłukowicz) podzielili się z wyborcami swoimi planami dotyczącymi najbliższej przyszłości Polski po objęciu rządów. 

Reklama

Jakie są punkty dotyczące cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji? 

Czytaj też

Rozliczenie afery Pegasusa

Koalicja Obywatelska deklaruje, że po objęciu władzy złoży wnioski do „niezależnej, odpolitycznionej prokuratury" ws. osób odpowiedzialnych za „bezprawny zakup i inwigilowanie" Polaków za pomocą izraelskiego systemu szpiegowskiego Pegasus.

Reklama

Przypomnijmy, że narzędzie miało zostać wykorzystane wobec m.in. mecenasa Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzoseksenatora Krzysztofa Brejzy i lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka. O sprawie jako pierwsi zaalarmowali specjaliści Citizen Lab, działający przy Uniwersytecie w Toronto. 

Incydenty wywołały poruszenie w kraju i za granicą. W celu zbadania przypadków inwigilacji nad Wisłą (ale i w innych krajach, np. Hiszpanii i na Węgrzech) w ramach Parlamentu Europejskiego utworzono specjalną komisję śledczą. Z kolei w naszym kraju sprawą zajęła się senacka komisja nadzwyczajna, która w ubiegłym tygodniu wydała raport końcowy (dostępny jest pod linkiem).

Na podstawie ustaleń, senatorowie zdecydowali się o przygotowaniu zawiadomienia do prokuratury. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa ze strony obecnych i byłych przedstawicieli rządu. W raporcie wskazano na szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA Ernesta Bejdę, wiceministra finansów Piotra Patkowskiego oraz byłego wiceszefa resortu sprawiedliwości Michała Wosia. To oni – zdaniem senackiej komisji – odpowiadają za zakup i stosowanie Pegasusa w Polsce.

Czytaj też

KO: telefony Polaków będą bezpieczne

Postulaty senackiej komisji pokrywają się z „konkretami” ogłoszonymi przez KO. Jednak Koalicja dodatkowo deklaruje przeprowadzenie audytu i kontroli „działań operacyjnych w zakresie wykorzystania podsłuchów oraz działań Biura Spraw Wewnętrznych i Biura Nadzoru Wewnętrznego MSW”. Ugrupowanie mówi wprost o likwidacji „policji ministra Kamińskiego” – tym terminem określono wspomniane wcześniej Biuro Nadzoru. 

„Nasz konkret: opublikujemy listę wszystkich funkcjonariuszy zaangażowanych w nielegalne podsłuchy, z imion i nazwisk. Ściągniemy im te kominiarki z twarzy” – ogłosił senator Krzysztof Brejza podczas wystąpienia w Tarnowie. Publicznie złożył obietnicę, że telefony i korespondencja Polaków będą bezpieczne

Rozliczymy Wąsika, Kamińskiego, Ziobrę; rozliczymy wszystkich funkcjonariuszy zaangażowanych w nielegalne podsłuchy Polaków. (...) Okradają was z prywatności, z waszej korespondencji, z waszych praw. Śledzą wszystko, co robicie w internecie. Sprawdzają co wyszukujecie; co oglądacie; co kupujecie.
Krzysztof Brejza, KO

Ugrupowanie zapewnia, że po objęciu władzy wprowadzi mechanizm pozwalający każdemu obywatelowi na złożenie pisma z zapytaniem czy „byłam/em inwigilowana/y”. To również jedno z rozwiązań, które przewijało się podczas prac senackiej komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa (senator Brejza występował przed nią w charakterze poszkodowanego). 

Czytaj też

KO: rozliczymy Niedzielskiego

Na tym jednak nie koniec. Ugrupowanie pod przewodnictwem Donalda Tuska chce rozliczyć również byłego już ministra zdrowia Adama Niedzielskiego za – jak podkreślono – „wykorzystywanie do celów politycznych danych wrażliwych, znajdujących się w rejestrach medycznych prowadzonych w resorcie zdrowia”. 

Przypomnijmy, że na 4 sierpnia ówczesny szef MZ udostępnił na Twitterze (teraz X) wpis, który wywołał poruszenie w całej Polsce. Minister, odpowiadając na materiał wyemitowany przez „Fakty TVN" dotyczący nieotrzymywania recept przeciwbólowych przez pacjentów po operacjach ortopedycznych w Poznaniu, ujawnił wrażliwe informacje na temat jednego z lekarzy. 

Eksperci (np. Fundacji Panoptykon) wskazywali wówczas, że Adam Niedzielski złamał prawo  (m.in. 107 ustawy o ochronie danych osobowych, art. 231 kk). Opozycja domagała się dymisji szefa resortu. I tak też się stało. 

Czytaj też

Zmiany w polskich szkołach

W „100 konkretach" KO są również obietnice dotyczące cyfryzacji w kontekście edukacji. O czym mowa? Ugrupowanie chce „uwolnić" dzieci od noszenia ciężki plecaków i stworzyć wersję elektroniczną każdego podręcznika. „Szkoła powinna być nowoczesna; powinna uczyć zupełnie innych umiejętności" – [wskazał (https://twitter.com/Platforma_org/status/1700502579577286676) Rafał Trzaskowski podczas kongresu KO w Tarnowie. Jakich? 

Prezydent Warszawy wymienił zdolności m.in. odróżniania prawdy od dezinformacji, programowania czy aktynowości w mediach społecznościowych. Jak wyjaśnił, to kluczowe, ponieważ zmierzamy do przyszłości, gdzie „sztuczna inteligencja będzie funkcjonować w 100 proc.". 

Czytaj też

System rezerwacji wizyt

Koalicja Obywatelska zapowiedziała wprowadzenie nowego „łatwego w obsłudze i czytelnego systemu rezerwacji wizyt (SMS-y, maile) funkcjonującego w systemie prywatnym". W ten sposób ma zostać ograniczona liczba nieodbytych wizyt, co z kolei powinno przełożyć się (z założenia) na krótsze kolejki. 

Czytaj też

Nowoczesne bazary. Zakupy z apki

Intrygujący pomysł przedstawił w Tarnowie także Michał Kołodziejczak. Lider AGROunii, startujący razem z KO w wyborach, zapowiedział „uruchomienie programu budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście". 

Jak wyjaśnił, chodzi o stworzenie konkurencji dla supermarketów w postaci „nowoczesnych, hybrydowych bazarów". Każdy Polak ma mieć możliwość zrobienia tam zakupów przy użyciu nowoczesnej aplikacji

Mamy Mc'Donaldy, gdzie można robić zakupy przez aplikację. Możemy mieć normalne bazary, gdzie będąc w pracy, robicie w aplikacji zakupy a wracając do domu, odbierzecie je. Można? Można to zrobić.
Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, KO

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze