Reklama

Polityka i prawo

Sroka: Będzie wniosek o przeprowadzenie w CBA ekspertyzy systemu Pegasus

Komisja śledcza ds. Pegasusa
Komisja śledcza ds. Pegasusa
Autor. Klub Lewicy/ flickr.com/ wikimedia Commons

Szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka poinformowała PAP, że skieruje wniosek do prokuratury o przeprowadzenie w siedzibie CBA ekspertyzy systemu Pegasus.

W środę o godzinie 14 rozpocznie się kolejne (tym razem zamknięte) posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

Szefowa komisji Magdalena Sroka zapowiedziała, że podczas posiedzenia złoży wniosek, o wystąpienie do prokuratury ws. ekspertyzy dotyczącej systemu Pegasus.

„Będę chciała przegłosować wniosek dowodowy w postaci wystąpienia do prokuratury o przeprowadzenie ekspertyzy systemu, który służył do inwigilacji, czyli systemu Pegasus” – poinformowała PAP przewodnicząca komisji. „Będę wnioskowała do prokuratury, by taka analiza została przeprowadzona na miejscu, w siedzibie CBA” – dodała.

Czytaj też

Reklama

Jakie możliwości ma system Pegasus?

Celem przeprowadzenia badań jest określenie, jakimi możliwościami dysponuje system, a także czy pozyskiwane nim dane automatycznie przesyłane były na serwery w Izraelu. „Wszystko wskazuje na to, że tak było, ale by móc stwierdzić to ze 100-procentową pewnością potrzebujemy opinii ekspertów, biegłych w tej dziedzinie” – podkreśliła Sroka.

Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się w nadchodzący piątek w trybie niejawnym. Przed komisją ponownie stanie Jakub Tietz, były delegowany prokuratora do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czytaj też

Reklama

Co potrafi system Pegasus?

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. mejli, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.

O tym, do czego służy system Pegasus i co naprawdę potrafi, rozmawialiśmy z Krzysztofem Dykim, prezesem ComCERT z Grupy Asseco. „Pegasus nie był w żaden sposób sprawdzony” – mówił przed naszymi kamerami.

Reklama

Przypomnijmy, że kluczowym momentem w sprawie użycia Pegasusa w Polsce był koniec grudnia 2021 r., kiedy to specjaliści Citizen Lab ujawnili, iż na telefonach mecenasa Romana Giertycha oraz prokurator Ewy Wrzosek zainstalowano  Pegasusa w celu ich szpiegowania. Z czasem pojawiały się nazwiska kolejnych osób, wobec których miał zostać użyty izraelski system. Wśród nich znaleźli się m.in. Krzysztof BrejzaJacek Karnowski czy Michał Kołodziejczak

Sprawa nabrała rozgłosu i odbiła się szerokim echem za granicą. W Polsce powstała senacka komisja nadzwyczajna, a na poziomie UE komisja śledcza w Parlamencie Europejskim. Dopiero w tej kadencji utworzono także komisję śledczą w Sejmie.

Czytaj też

Sroka: osłabiono bezpieczeństwo Polski

„Celem komisji nie jest uderzenie w pracę służb specjalnych jako takich czy odebranie im narzędzi pracy. Każdej sprawie przyjrzymy się w sposób indywidualny - czy były podstawy do zastosowania Pegasusa. Pracowałam jako funkcjonariusz, stosowałam kontrolę operacyjną i wyobrażam sobie, co czują dziś funkcjonariusze. Docierają do mnie sygnały z tych środowisk i ja tego nie ignoruję. My musimy doprowadzić do odbudowy zaufania do służb specjalnych” - mówiła w wywiadzie z CyberDefence24.pl Magdalena Sroka, posłanka PSL (Trzecia Droga), przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa.

Czytaj też

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Źródło:PAP / CyberDefence24
Reklama

Komentarze

    Reklama