Polityka i prawo
Siemoniak podał liczbę inwigilowanych Pegasusem
Ponad pół tysiąca osób miało być inwigilowanych przy użyciu Pegasusa - przekazał na antenie TVN24 Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Raport miał trafić do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
W miniony czwartek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar zadeklarował na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, że najpóźniej w poniedziałek Sejm otrzyma raport w tej sprawie i wtedy poznamy skalę wykorzystania Pegasusa w Polsce.
🧐Do poniedziałku mamy poznać skalę wykorzystania #Pegasus w #Polska - wynika z wypowiedzi ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego @Adbodnar.
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) April 11, 2024
🗣W Programie Trzecim Polskiego Radia zadeklarował, że najpóźniej w poniedziałek Sejm otrzyma raport w tej sprawie.… pic.twitter.com/82Sz93Pafs
Siemoniak: Pegasusa użyto wobec 500 osób
Jak ustaliły Wydarzenia (Polsat), wspomniany raport faktycznie trafił już na biurko Szymon Hołowni. Z kolei Tomasz Siemoniak przekazał w rozmowie z TVN24, że z ustaleń służb wynika, iż ponad 500 osób było inwigilowanych przy użyciu izraelskiego systemu NSO Group. Pytanie jednak, jak tę informację ujął w swoim raporcie Adam Bodnar.
Czytaj też
Pegasus w Polsce
Minister koordynator służb specjalnych potwierdził, że Pegasus był używany w latach 2017-2021. Przypomnijmy, że celem byli m.in. mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek, Krzysztof Brejza, Michał Kołodziejczak czy Jacek Karnowski.
Sprawą zajmuje się sejmowa komisja śledcza, która ma wyjaśnić okoliczności, nieprawidłowści i nadużycia po stronie służb oraz państwa. Przesłuchano już np. Jarosława Kaczyńskiego oraz Michała Wosia.
Czytaj też
Specjalny zespół w ramach prokuratury
Ponadto, Adam Bodnar powołał w ramach Prokuratury Krajowej zespół śledczych, który ma zbadać kwestie związane z legalnością i prawidłowością czynności wykorzystujących produkt NSO Group. Jak informowaliśmy, powołano go 20 lutego br. i działa w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
O tym, czym się zajmuje zespół przeczytacie w materiale: Prokuratura Krajowa: powołano zespół ws. Pegasusa.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
MarD
Rozumiem, że politycznie temat niewygodny dla def24 ,ale warto zająć się tematem FA-50