Polityka i prawo
Prokuratura bierze się za zakup Pegasusa
Na nowo wszczęto śledztwo w sprawie zakupu Pegasusa z Funduszu Sprawiedliwości – informuje Prokuratura Krajowa. Fundusz miał pomagać osobom pokrzywdzonym wskutek przestępstw.
Izraelski system szpiegowski Pegasus, będący produktem firmy NSO Group, miał zostać zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Jego źródłem są pieniądze przejęte od przestępców na podstawie decyzji sądu.
„Mają wspomagać pokrzywdzonych wskutek przestępstw i w wypadkach. Mają służyć ich zapobieganiu. Mają ratować ludzi” – wskazano w oficjalnym wyjaśnieniu.
Zakup Pegasusa
Zdaniem obecnego rządu, zakup izraelskiego systemu odbył się nielegalnie. Koalicja 15 października twierdzi, że jedną z osób odpowiedzialnych za transakcję i całą aferę jest były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Poseł Marcin Bosacki, który zasiada w sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, udostępnił wniosek o przekazanie 13 mln 630 tys., czyli pierwszą transzę z Funduszu Sprawiedliwości, na zakup Pegasusa. Na dokumencie znajduje się podpis Ziobry.
Czytaj też
Pegasus. Śledztwo prokuratury
23 lutego br. na nowo wszczęto śledztwo mające zbadać zakup Pegasusa – informuje Prokuratura Krajowa. Zbadana zostanie m.in. kwestia wykorzystania na ten cel środków z Funduszu Sprawiedliwości.
„Postępowanie to zostało dołączone do śledztwa dot. nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z ww. funduszu, prowadzonego przez zespół w PK” – czytamy w komunikacie PK.
Zespół prokuratorów od sprawy Pegasusa
Z kolei 3 dni wcześniej (tj. 20 lutego) minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w drodze zarządzenia wyznaczył Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie jako właściwy do prowadzenia „wszystkich postępowań dotyczących zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości wykorzystania” Pegasusa.
W stosownym komunikacie wyjaśniono, że odpowiedzialny za to będzie „zespół prokuratorów wyspecjalizowanych w prowadzeniu tego rodzaju postępowań”. Obecnie skład jest w trakcie ustalania.
„Na początkowym etapie zespół zajmie się rozpoznaniem wszystkich zawiadomień z terenu całego kraju, dotyczących wykorzystania oprogramowania »Pegasus«” - czytamy.
Czytaj też
Komisja śledcza. Pierwszym świadkiem Kaczyński
Przypomnijmy, że merytoryczną pracę w ubiegłym tygodniu (19 lutego br.) rozpoczęła sejmowa komisja śledcza, która ma wyjaśnić aferę Pegasusa w naszym kraju.
Jak informowaliśmy, w trakcie jej posiedzenia przyjęto plan pracy (link), 15 stałych doradców oraz wnioski o przekazanie dokumentów (jawnych i niejawnych) od szeregu podmiotów: służb, prokuratury, sądów, ministerstw itp.
Przegłosowano również wnioski o powołanie świadków, wśród których znaleźli się m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Maciej Wąsik, Zbigniew Ziobro, Mariusz Kamiński, Rafał Trzaskowski i Krzysztof Brejza (ofiara inwigilacji) z małżonką Dorotą. Szef PiS ma zeznawać jako pierwszy 15 marca br.
A już niebawem na naszych łamach wywiad z Magdaleną Sroką, posłanką PSL (Trzecia Droga) i przewodniczącą komisji śledczej.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany