Polityka i prawo
Sprawa Pegasusa. Wnioski o przesłuchanie Kaczyńskiego, Ziobry, Wąsika, Kamińskiego
Komisja śledcza ds. Pegasusa przegłosowała wnioski o powołanie na świadków m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Skierowane zostaną również pisma do służb specjalnych - w tym AW, ABW i CBA i ministerstw o przekazanie tajnych dokumentów.
W poniedziałek 19 lutego br. odbyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.
W jej trakcie przewodnicząca Magdalena Sroka przedstawiła plan pracy, który został przyjęty jednogłośnie w wyniku głosowania. Obejmuje m.in. ustalenie tożsamości osób odpowiedzialnych za zakup Pegasusa lub innych systemów oraz ofiar inwigilacji, a także sprawdzenie czy informacje pozyskiwane przez polskie służby za pomocą produktu NSO Group trafiały do obcych wywiadów. Pełny zakres działania Komisji reguluje uchwała sejmu: link.
Komisja śledcza ds. Pegasusa. Wskazano doradców
Ustalono również liczbę doradców komisji. Na każdego członka komisji przypadają dwa nazwiska. Choć w trakcie posiedzenia zgłoszono 15 kandydatur to posłowie zdecydowali, że w uchwale do prezydium Sejmu wskazana zostanie liczba 22 osób. Istnieje możliwość zgłoszenia nowych nazwisk na dalszym etapie. Kogo do tej pory zgłoszono i zaakceptowano? Listę prezentujemy poniżej:
- Piotr Marciniak (kandydat Magdalena Sroka) – adwokat;
- Dariusz Pilarz (kandydat Tomasza Treli) – były szef SKW;
- Katarzyna Leder Salgueiro (kandydatka Tomasza Treli) – adwokat;
- Piotr Binas (kandydat Marcina Bosackiego) – adwokat;
- Estera Derda (kandydatka Marcina Bosackiego) – adwokat;
- Adam Behan (kandydat Pawła Śliza) – pracownik UJ;
- Filip Curyło (kandydat Pawła Śliza) – adwokat;
- Płk rez. Grzegorz Nawrocki (kandydat Joanny Kluzik-Rostkowskiej) – były oficer SKW;
- Anna Trocka (kandydatka Przemysława Wiplera) – adwokat;
- Paweł Bojarczuk (kandydat Marcina Przydacza) – adwokat;
- Mirosław Sanek (kandydat Marcina Przydacza) – adwokat;
- Olaf Szczypiński (kandydat Sebastiana Łukaszewicza) – adwokat;
- Sławomir Śnieżko (kandydat Witolda Zembaczyńskiego) – prezes fundacji Akademia Antykorupcyjna;
- Filip Wołoszczak (kandydat Mariusza Goska) – adwokat;
- Bartosz Miazek (kandydat Jacka Ozdoby) – adwokat.
Czytaj też
Wnioski do służb, ministerstw i prokuratury
Ważnym punktem porządku obrad komisji było zaprezentowanie wniosków o przedstawienie dokumentów i wyjaśnień od służb specjalnych oraz ministerstw, a także NIK i Senatu w związku z tzw. aferą Pegasusa.
Stosowne pisma trafią do kancelarii premiera, ministra koordynatora służb specjalnych, ABW, AW, CBA, SKW, SWW, Prokuratora Generalnego, sądów i prokuratur (m.in. Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i Prokuratury Okręgowej w Gdańsku), MSWiA, MSZ, resortu finansów, MON-u, resortu sprawiedliwości, Senatu i NIK-u, Parlamentu Europejskiego, a także spółki Matic, Fundacji Panoptykon, Citizen Lab oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Zakup Pegasusa. Niejawne dokumenty
Członkowie komisji ubiegają się o dokumentację jawną i niejawną. We wnioskach wymieniono obszary, które w szczególności interesują posłów. Chcą m.in. pozyskać materiały pokazujące stan faktyczny dotyczący zakupu Pegasusa lub innego podobnego systemu, osób zaangażowanych w ten proces, źródła finansowania oraz podstawy decyzji i jej zasadności o nabyciu przez CBA produktu NSO Group, a także współpracy Biura ze spółką Matic SA.
Czytaj też
Inwigilacja Pegasusa. Na jakiej podstawie?
W pismach zawnioskowano o udostępnienie dokumentów wskazujących na liczbę wykupionych licencji na Pegasusa, cenę oraz służby, które z niego korzystały. Dowodami mają być również materiały z postępowań sądowych i prokuratury. Członkowie komisji zwrócili się o „papiery”, będące podstawą do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu kontroli operacyjnej z użyciem Pegasusa.
Nazwiska osób odpowiedzialnych
Posłowie nie pominęli również kwestii zabezpieczenia gromadzonych za pomocą izraelskiego systemu danych i ich ewentualnych wycieków do zagranicznych służb, w tym izraelskich. Stąd też wniosek do poszczególnych służb, zwłaszcza CBA, o podanie osób, które w okresie od 16 listopada 2015 do 20 listopada 2023 r. były odpowiedzialne za obsługę techniczną czynności w ramach kontroli operacyjnej.
Czytaj też
CBA i inne służby
Członkowie komisji śledczej chcą wiedzieć, jak CBA dokumentowało wykorzystanie produktu NSO Group oraz czy sięgało po to narzędzie w imieniu innych służb specjalnych. We wniosku do Biura zawarto również polecenie udzielenia wyjaśnienia, dlaczego producent Pegasusa odmówił dalszej sprzedaży licencji polskim służbom.
Komisja ds. Pegasusa. Przesłuchanie Kaczyńskiego, Ziobry, Kamińskiego
W trakcie posiedzenia przegłosowano również wnioski o powołanie świadków. Wśród głośnych nazwisk znaleźli się: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Maciej Wąsik, Zbigniew Ziobro (poseł Marcin Bosacki przedstawił dokument, mający być wnioskiem o 13 mln 630 tys., czyli pierwszą transzę z Funduszu Sprawiedliwości od byłego szefa CBA Ernesta Bejdy, który jest podpisany przez Zbigniewa Ziobrę), Mariusz Kamiński, Rafał Trzaskowski oraz Krzysztof Brejza z małżonką Dorotą.
Dodatkowo lista obejmuje m.in.:
- Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak (dawniej CBA);
- Piotr Patkowski (dawniej wiceminister finansów);
- Krzysztof Kwiatkowski (były prezes NIK);
- Marek Bieńkowski (były szef NIK);
- Marian Banaś (obecny prezes NIK);
- Ernest Bejda (były szef CBA);
- Andrzej Stróżny (były szef CBA);
- Michał Woś (były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości);
- Urszula Dubejko (dawniej resort sprawiedliwości);
- Mikołaj Pawlak (dawniej resort sprawiedliwości).
Równocześnie komisja odrzuciła propozycję powołania na świadków takich osób jak m.in. Rafał Trzaskowski, Ewa Wrzosek, Paweł Wojtunik czy Katarzyna Łabno.
To dopiero początek
To jedynie przykładowe kwestie, jakimi zajmie się komisja i w związku z którymi skierowano do szeregu podmiotów wnioski o tajne i jawne dokumenty oraz wyjaśnienia.
Zdaniem Magdaleny Sroki to „najważniejsza komisja”, bo „do tej pory byliśmy okłamywani”. O jej pracach będziemy regularnie informować na naszych łamach.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany