Polityka i prawo
Gawkowski: Byłem optymistą w ocenie programu „Laptop dla ucznia”
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ocenił, że „był optymistą”, jeśli chodzi o program „Laptop dla ucznia”, bo „wierzył, że skoro poprzedni rząd mówił, że są zabezpieczone fundusze z KPO i pieniądze w budżecie, to tak jest”. Jakie zarzuty stawia poprzednikom?
W wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski po raz kolejny odniósł się do informacji w sprawie problemów z programem „Laptop dla ucznia”.
Jak informowaliśmy, w czwartek na wspólnej konferencji Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Cyfryzacji ma zostać ogłoszony „plan naprawczy” w tej sprawie.
Czytaj też
Optymizm w założeniach o „Laptop dla ucznia”?
Gawkowski skomentował, że „był optymistą” w tym zakresie, bo „wierzył, że skoro poprzedni rząd mówił, że są zabezpieczone fundusze z KPO i pieniądze w budżecie, to tak jest”.
„Tymczasem otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej informację, że wydatki na laptopy nie są kwalifikowalne. Poprzedni rząd nie zabezpieczył również pieniędzy w budżecie państwa. Okazało się, że wcześniej komisja też zgłaszała zastrzeżenia do tego projektu. Nie było w ministerstwie notatek służbowych na ten temat, nikt nic zapisywał, ale widać dzisiaj dobrze, że poprzedni rząd malował trawę na zielono i składał obietnice bez pokrycia” - ocenił wicepremier w rozmowie z „PB”.
Dodatkowo, jego zdaniem nie zapewniono oprogramowania edukacyjnego na oferowanym sprzęcie i są wątpliwości w kwestii tego, jak sprzęt zostały rozdysponowany. Minister cyfryzacji ma „ujawnić fakty”, aby opinia publiczna mogła sama wyciągnąć wnioski.
Innym wskazanym przez niego zarzutem jest brak przetargów na laptopy, a także brak zabezpieczenia finansowania na ten cel.
Dodał, że „nadal zdobywają informacje i rozmawiają z Komisją Europejską”. „Szans na utrzymanie programu w dotychczasowym kształcie raczej nie widzę. Łatwo wydać 1,2 mld zł na laptopy, trudno się wytłumaczyć z wydania ich w mało przemyślany sposób. Z Barbarą Nowacką, minister edukacji, zrobimy wszystko, żeby program wyposażania uczniów w sprzęt istniał w przyszłości. Ale nie będę go kontynuował na siłę, zwłaszcza jeśli okaże się, że w programie były nadużycia” - zadeklarował w rozmowie z „PB”.
Czytaj też
Priorytetem KSC, PKE i NIS2
Zdaniem polityka, jednym z obszarów zaniedbań poprzedniego rządu była legislacja. Chodzi przede wszystkim o prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), o czym pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach.
„Nie zrobiono też nic, żeby wdrożyć dyrektywę NIS 2, nie zaczęto nawet prac koncepcyjnych, nie mówiąc o konsultacjach społecznych” - wymienił Krzysztof Gawkowski.
Opóźnienie ma dotyczyć także Prawa komunikacji elektronicznej (szczegóły opisywaliśmy w tym materiale). PKE i KSC - wedle deklaracji - mają zostać przyjęte do końca roku. Konsultacje społeczne w sprawie KSC mają rozpocząć się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. „Na razie mogę powiedzieć, że dostawcy wysokiego ryzyka w Polsce nie będą mieli taryfy ulgowej” - zaznaczył.
Dodatkowo, konsultacje w sprawie strategii cyfryzacji państwa mają ruszyć w I półroczu tego roku. Z kolei prace - w 2024.
Nasz wywiad z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim możecie przeczytać pod linkiem: Gawkowski zapowiada zmiany. „Nigdy się na to nie zgodzę”.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].