Polityka i prawo
Nowy pełnomocnik Sikorskiego w MSZ. Zajmie się m. in. Rosją
Szef MSZ Radosław Sikorski powołał nowego pełnomocnika, który będzie zajmował się m.in. rosyjskim zagrożeniem, aby dbać o bezpieczeństwo i interesy Polski.
Katalog współczesnych zagrożeń i wyzwań jest szeroki. Polska jako kraj przyfrontowy musi mierzyć się z intensywnymi wrogimi działaniami hybrydowymi, wśród których należy wymienić m.in. cyberataki oraz operacje informacyjne. Nasz kraj, ze względu na zaangażowanie na rzecz Ukrainy (dostawy sprzętu, wsparcie dyplomatyczne itp.), jest na szczycie listy celów Rosji.
Czytaj też
Rosyjskie działania w Polsce
Wojna informacyjna to jeden z instrumentów oddziaływania na państwo i społeczeństwo, jaki wykorzystuje Kreml. Nad Wisłą obserwujemy falę dezinformacji i propagandy płynącej ze wschodu, która ma np. wzmacniać wewnętrzne podziały, podsycać silne, niepożądane emocje, osłabiać pomoc dla Kijowa czy wzbudzać nieufność wobec władzy i sojuszników. Wystarczy regularnie przeglądać internet, aby zobaczyć, o jakiej skali działań mówimy.
Wpływ na bezpieczeństwo i interesy Polski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w swoim expose w Sejmie mówił o znaczeniu walki z dezinformacją. W jego ocenie wymaga ona wspólnych, międzynarodowych wysiłków i zaangażowania różnego rodzaju podmiotów.
W dzisiejszym globalnym środowisku informacyjnym dezinformacja stała się powszechnym narzędziem podważania wartości demokracji oraz destabilizowania relacji międzynarodowych. Komunikat Ministerstwo Spraw Zagranicznych
W ocenie resortu wrogie operacje informacyjnie negatywnie wpływają na „bezpieczeństwo narodowe oraz interesy Polski za granicą”. W związku z tym kierownictwo MSZ zdecydowało się na podjęcie „bardziej skoordynowanych działań w kraju i na świecie w celu prewencji i zapobiegania skutkom tego zjawiska”.
Czytaj też
Sikorski powołał pełnomocnika
Jak ogłoszono, Radosław Sikorski powołał Tomasza Chłonia na swojego pełnomocnika do spraw przeciwdziałania dezinformacji międzynarodowej. Do jego zadań ma należeć realizacja strategii i koordynacja działań w zakresie „identyfikacji, monitorowania i zwalczania obcej dezinformacji”.
Dodatkowo, będzie odpowiedzialny za współpracę z międzynarodowymi partnerami i organizacjami zajmującymi się tą problematyką, a także koordynację współpracy z krajowymi podmiotami.
Polska jest celem Rosji
„Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w obliczu której prowadzone są przeciwko Polsce i NATO intensywne działania dezinformacyjne ze strony Rosji, Białorusi i m.in. Chin, co wymaga z naszej strony zwiększonego wysiłku z zakresu przeciwdziałania wrogiemu oddziaływaniu na państwo i społeczeństwo” – komentuje sprawę na łamach naszego portalu dr Michał Marek, szef Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa (CBWŚB).
Jego zdaniem powołanie pełnomocnika ds. dezinformacji międzynarodowej wydaje się być krokiem we właściwym kierunku.
„Organ, który będzie odpowiadał za m.in. koordynację działań i współpracę instytucji państwowych, podmiotów międzynarodowych i rodzimych NGO-sów zajmujących się przeciwdziałaniem dezinformacji, powinien wzmocnić zdolności naszego państwa do identyfikacji i przeciwdziałania dezinformacji realizowanej przez naszych przeciwników. Więc zmierzamy w dobrym kierunku” – wskazuje ekspert.
Demagog: to ważna decyzja
W podobnym tonie wypowiada się dla nas Marcel Kiełtyka, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog, które na co dzień zajmuje się fact-checkingiem. Ocenia, że powołanie pełnomocnika przy MSZ to ważna decyzja, która podkreśla, jak dużym zagrożeniem dla naszego państwa jest dezinformacja, zwłaszcza w wymiarze zagranicznych operacji.
„Jako NGOs od dawna podkreślamy, że brakuje skoordynowanej walki z dezinformacją. Mimo prób do tej pory nie udało się zawiązać oficjalnej współpracy różnych środowisk, która łączyłaby przede wszystkim organizacje zajmujące się fact-checkingiem, ekspertów z różnych dziedzin, dziennikarzy i instytucje państwowe” - podkreśla specjalista.
Marcel Kiełtyka w imieniu Demagoga wyraża nadzieję, że „nowa funkcja odpowie na ten problem, a działania mające na celu zwalczanie zagranicznych zagrożeń informacyjnych będą skuteczniej koordynowane”.
„Liczymy na to, że współpraca z krajowymi urzędami i instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi będzie rzeczywistym, strategicznym działaniem mającym na celu ograniczenie szkodliwych skutków dezinformacji” - dodaje.
Czytaj też
Kim jest nowy pełnomocnik?
Tomasz Chłoń posiada ponad 30-letnie doświadczenie w służbie dyplomatycznej. Był m.in. ambasadorem Polski w Estonii i na Słowacji oraz dyrektorem Biura Informacyjnego NATO w Moskwie (działał z Kwatery Głównej NATO w Brukseli). Kierował również Departamentem Systemu Narodów Zjednoczonych MSZ oraz pracował w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany