Polityka i prawo
Polska wspiera Ukrainę. Cyfryzacja polem do rozmów
Resort cyfryzacji odbył spotkanie z wicepremierem Mychajło Fedorowem, który odpowiada za obszar transformacji cyfrowej naszego sąsiada. Oba państwa mają nadal współpracować w zakresie cyberbezpieczeństwa m.in. wymiany informacji o zagrożeniach.
Polska od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspiera naszego sąsiada nie tylko w zakresie dostarczania sprzętu czy pomocy humanitarnej, ale także w obszarze cyberbezpieczeństwa i technologii. Chodzi m.in. o wsparcie ekspertów, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, pomoc w ochronie i odpieraniu cyberataków czy dostarczanie niezbędnych do zachowania łączności Starlinków.
Czytaj też
Współpraca w zakresie cyfryzacji bez zmian
Ścisła współpraca w tym zakresie odbywała się już wtedy, kiedy na czele resortu cyfryzacji stał Janusz Cieszyński. Wygląda na to, że będzie kontynuowana, a Polska i Ukraina będą bliskimi partnerami na polu technologiczno-cyfrowym.
”Współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, szczególnie wymiana informacji o zagrożeniach, pomoc i wsparcie polskiego rządu w zakresie dostępu do internetu oraz wizyta w najbliższym czasie – to główne tematy dzisiejszej rozmowy wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego z Mychajło Fedorowem” FedorovMykhailo - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.
Ministrowie - polski oraz ukraiński - umówili się także na „regularny kontakt roboczy”.
Fedorow: Pomagacie na każdym polu
Już ponad rok temu Mychajło Fedorow, kiedy odbywał wizytę w Polsce - jako gość resortu cyfryzacji - w czasie konferencji mówił nam, że jego zdaniem Rosja przez wiele lat zbudowała „mit cyberpotęgi”. Stąd tak duże było zaskoczenie, że Ukraina odrobiła lekcje z poprzednich incydentów i jest w stanie bronić się - przy wsparciu partnerów - przed atakami w cyberprzestrzeni.
Czytaj też
"Trwa pierwsza cyberwojna"
Z kolei w wywiadzie dla naszego serwisu mówił: „Trwa pierwsza cyberwojna: w tej chwili nasz kraj jest w jej centrum. Jest to wyjątkowy przypadek na całym świecie, gdy jedno państwo wykorzystuje narzędzia cybernetyczne do przeprowadzania ataków na infrastrukturę innego. Ta wojna pokazuje światu, że współczesne czasy wymagają nowoczesnych rozwiązań. A technologie są tak samo ważne, jak najnowsza broń, aby wygrać tę wojnę” - stwierdził wtedy Fedorow.
Czytaj też
Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy sylwetkę wicepremiera i ministra transformacji cyfrowej Ukrainy. Możecie przeczytać ją w #CyberMagazynie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany