Cyberbezpieczeństwo
Walka z dezinformacją w NASK. Ciągle trwa audyt
Kilka tygodni temu zapowiedziano „nowe otwarcie” w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK i odcięcie się od polityki. Na zmiany jeszcze trochę poczekamy.
W 2022 roku w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej-Państwowego Instytutu Badawczego został uruchomiony Zespół Działu Przeciwdziałania Dezinformacji.
Po tym, jak „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że DPD przed wyborami parlamentarnymi, zamiast skupiać się na dezinformacji np. wokół wojny w Ukrainie czy wokół szczepień, analizował tematy ważne z punkty widzenia PiS w kampanii; wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział „nowe otwarcie” i odpolitycznienie zespołu w NASK.
Zdaniem Gawkowskiego, Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK mógł być wykorzystywany do działań partyjnych poprzedniego rządu, co określił „patologią”.
Czytaj też
Nową szefową Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK (w ramach którego działa zespół DPD - red.) została Magdalena Wilczyńska. W czasie konferencji prasowej na której byliśmy obecni przedstawiła założenia i cele zespołu.
Czytaj też
Kiedy zmiany w walce z dezinformacją?
Postanowiliśmy dopytać o to, kiedy w praktyce zostaną wdrożone zapowiedziane zmiany. Otrzymaliśmy odpowiedź, że NASK wciąż wykonuje prace związane z analizą i monitoringiem treści, a dopiero w najbliższych tygodniach rozpocznie proces rozszerzania zakresu działań. „To proces, który wymaga opracowania wewnętrznych zasad, metodologii i procedur” - usłyszeliśmy.
Obecnie działaniami związanymi z przeciwdziałaniem dezinformacji zajmuje się 40 osób. W czasie konferencji prasowej zapowiadano, że w jego szeregach mają znaleźć się także lingwiści, fact-checkerzy czy politolodzy. Celem ma być analiza treści dezinformacyjnych na jak najwyższym poziomie.
Jak nam przekazano, ostateczny kształt zespołu będzie przedstawiony dopiero po wdrożeniu zmian. Zapytaliśmy zatem, jak NASK planuje pozyskać specjalistów, których na rynku - wbrew pozorom - jeśli chodzi o zwalczanie fake newsów, nie jest zbyt wielu.
„Zgodnie ze standardem i zasadami przeprowadzania procesów rekrutacyjnych w NASK-PIB uruchomiamy rekrutacje zarówno wewnętrzne, jaki i zewnętrzne. Zewnętrzne publikacje ogłoszeń obywają się na dedykowanych portalach pracy, np. pracuj.pl, justjoinIt, rocketjobs oraz w mediach społecznościowych, np. LinkedIn. Wszystkie aktualne procesy rekrutacyjne są także publikowane na stronie naszego Instytutu w zakładce Kariera - Informacje ogólne – NASK” - czytamy w nadesłanej nam odpowiedzi.
Rekrutacje mają trwać także wewnątrz zespołu - wśród doświadczonych pracowników, jednak to nie wystarczy. „Zakładamy, że w przypadku rekrutacji do Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni konieczne będzie uruchomienie rekrutacji zewnętrznej, by pozyskać specjalistów z rynku, np. ze względu na unikatowe twarde kompetencje. Niemniej głównym założeniem będzie wykorzystanie doświadczenia i umiejętności obecnych specjalistów i ekspertów Instytutu, a tym samym jednoczesne prowadzenie rekrutacji wewnętrznej” - przekazało nam biuro prasowe instytucji.
Ile będzie można zarobić w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK? Oferty dla kandydatów i nowych pracowników mają być dostosowane do kompetencji, doświadczenia, umiejętności i kwalifikacji, a także zgodnych z wynikami badania rynku oraz Regulaminem wynagradzania NASK-PIB.
Dodatkowo - pracownicy realizujący zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa - mogą ubiegać się o świadczenie teleinformatyczne (na podstawie Ustawy z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa - red.).
Instytucja zaznacza, że w NASK PIB można liczyć na specjalistyczne szkolenia, konferencje branżowe i projekty rozwojowe oraz „pracę w interdyscyplinarnym środowisku, wśród doświadczonych specjalistów Instytutu”, co ma stanowić „wartość dodaną” tej pracy.
Czytaj też
Współpraca krajowa i zagraniczna
Wśród punktów, jakie przedstawiono w czasie konferencji, mówiąc o „nowym otwarciu” Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK zaznaczono także, że ma współpracować szerzej z podmiotami w kraju i za granicą.
„Zależy nam na szerokiej współpracy. Dział Przeciwdziałania Dezinformacji będzie budował partnerstwa z instytucjami zajmującymi się detekcją kampanii dezinformacyjnych we Francji i Szwecji. Ponadto będziemy kontynuować współpracę w środowiskach europejskich, takich jak CEDMO. W kraju planujemy współpracę zarówno z instytucjami publicznymi, jak i organizacjami, które zajmują się przeciwdziałaniem dezinformacji” - przekazał NASK PIB naszemu serwisowi.
Dodatkowo mają trwać prace nad „nową formułą współpracy” z uczelniami i ośrodkami naukowymi.
Nowe kierownictwo ma też stawiać na współpracę DPD z obywatelami i dziennikarzami, co określa jako „bardzo cenną”. Co więcej, liczy na wsparcie mediów w promocji kampanii związanych z przeciwdziałaniem dezinformacji.
Czytaj też
Ciągle trwa audyt
Zapytaliśmy również, jak się ma likwidacja stanowiska pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa informacyjnego RP do wizji zmian w NASK i DPD. Usłyszeliśmy, że „działania NASK nie są koordynowane z wewnętrznymi zmianami w poszczególnych ministerstwach” (jednocześnie - co warto dodać - dokładnie te same odpowiedzi na pytania ws. DPD otrzymaliśmy z Ministerstwa Cyfryzacji).
Po przejęciu władzy przez nowy rząd zapowiadano jednocześnie „rozliczenie” poprzedników i audyty w poszczególnych jednostkach administracji publicznej. Kontrola procesów i wydatków miała nie ominąć także i NASK, o czym pisaliśmy już pod koniec lutego br. Jak się dowiedzieliśmy, wciąż trwa.
„W NASK nadal prowadzone są wewnętrzne audyty wybranych projektów i zadań. Natomiast kompleksowy audyt w NASK prowadzi obecnie wrocławska izba skarbowa” - przekazało biuro prasowe instytucji serwisowi CyberDefence24.pl.
Czytaj też
Nikola Bochyńska/ Szymon Palczewski
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].\*