Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Za nami V edycja Cyber24 Day. Ważne deklaracje i branżowe dyskusje

Za nami V edycja konferencji Cyber24 Day
Za nami V edycja konferencji Cyber24 Day
Autor. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI / CyberDefence24

Za nami V edycja konferencji Cyber24 Day. W czasie wydarzenia pojawiło się wiele ważnych newsów, padły również deklaracje ze strony przedstawicieli rządu. Odbyły się debaty na najistotniejsze z punkty widzenia branży tematy. Co ustalono?

W przemówieniu otwierającym konferencję wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział: „Do ogłoszenia ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa dzielą nas godziny, może dni”.

I rzeczywiście, w poniedziałek - jak wynika z naszych informacji - odbędzie się konferencja prasowa, na której zaprezentowana zostanie kolejna wersja nowelizacji ustawy o KSC.

Krzysztof Gawkowski zdradził, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - w tym roku zostanie przedstawiona Strategia cyfryzacji państwa. Zasięgiem ma obejmować wszystkie resorty w Polsce.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie Cyber24Day
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie Cyber24Day
Autor. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI / CyberDefence24

Czytaj też

Reklama

Siewiera: Potrzebne ofensywne działania w cyberprzestrzeni

Natomiast Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) podkreślił, że konieczne jest rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem ofensywnych możliwości Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz służb specjalnych.

Podkreślił, że Polsce potrzebne są narzędzia „tak spektakularne i tak skuteczne jak Stuxnet”, który służył do ataku na irański program nuklearny.

„Potrzebne nam są narzędzia, które wyprzedzają ludzką zdolność analityczną” – mówił.

Szef BBN-u apelował, aby nie dopuścić do zmarnowania polskich talentów w takich dziedzinach jak m.in. sztuczna inteligencja. Tym samym odwołał się do kryzysu wokół IDEAS NCBR, co ostatecznie zostało wyjaśnione w piątek. Jak pisaliśmy, ma powstać instytut badawczy IDEAS, na czele którego stanie prof. Piotr Sankowski.

Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, szef BBN w czasie Cyber24 Day
Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, szef BBN w czasie Cyber24 Day
Autor. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI / CyberDefence24

Czytaj też

Tomczyk: 6,5 tys. cyberżołnierzy

Swoje przemówienie wygłosił również Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Czytaj też

„Warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z najczęściej atakowanych państw świata, co pokazuje jak bardzo Polska się liczy, także pod kątem politycznym. Wojsko Polskie musiało zbudować w tym zakresie odpowiednie zdolności i to się udało. Cyfrowa wojna trwa i nasi żołnierze tam są. 6,5 tys. żołnierzy w kraju czuwa, aby nasze sieci były bezpieczne, aby adwersarze nie wykradli naszych danych. Szpieg może być tysiące kilometrów stąd” - podkreślił gość honorowy  konferencji Cyber24 Day.

Sekretarz Stanu w MON Cezary Tomczyk w czasie konferencji Cyber24 Day
Sekretarz Stanu w MON Cezary Tomczyk w czasie konferencji Cyber24 Day
Autor. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI / CyberDefence24

Czytaj też

Reklama

Firechat: Cyfrowe państwo. Czyli jakie?

Jedną z najważniejszych części wydarzenia był firechat „Cyfrowe Państwo. Czyli jakie?” z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim.

W kontekście IDEAS NCBR wicepremier mówił, że „mogą zdarzać się pomyłki (w rządzie - red.), trzeba jednak wyciągać z nich lekcje”.

„Nie możemy tracić ludzi, którzy dają Polsce kapitał. W tym przypadku kapitał naukowy, społeczny, energetyczny w rozumieniu swojego zespołu, który przekłada się później na prace naukowe, a później być może w przyszłości kapitalizację i komercjalizację” - zaznaczył.

Czytaj też

Walka z cyberprzestępczością

W ramach dyskusji typu firechat debatowali ze sobą Emmanuel Kessler z Europolu oraz insp. Bartosz Furgała, Zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Przedstawiciel Europolu wyjaśnił, że kluczem jest dobra ocena ryzyka, jeśli chodzi o ściganie cyberprzestępców.

„Mam tu na myśli przetwarzanie danych, co jest bardzo ważne w dochodzeniu. W związku z tym pomoże nam to osiągnąć w śledztwie założony cel. Obecnie ransomware jest popularne. Nadal pracujemy nad nim oraz nad złośliwym oprogramowaniem” – wyjaśnił Kessler.

Natomiast według insp. Furgały największym zagrożeniem nadal są oszustwa ze względu na ich masowość i łatwość w przeprowadzeniu ataku na ofiary.

Czytaj też

Reklama

Gen. Molenda: Sam dobrałem swój zespół

W trakcie V edycji Cyber24Day gen. dyw. Karol MolendaDowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) opowiedział o tym, jak w praktyce wyglądał proces tworzenia polskich cyberwojsk.

Jak stwierdził, miał wielkie szczęście, ponieważ mógł sam dobrać sobie zespół, nikt mu nie narzucał jego członków i osobiście zaprosił zaufane osoby do współpracy.

„Mam w życiu szczęście. Mam możliwość współpracy z fantastycznymi ludźmi i przełożonymi, na których mogłem i mogę liczyć” – podkreślił.

Czytaj też

Kamiński: To głowa dochodzi na biegun

Gościem specjalnym konferencji Cyber24 Day był podróżnik, polarnik, przedsiębiorca i mentor Marek Kamiński.

W wygłoszonym power speech przedstawił swoją metodę „Biegun”, czylisztukę osiągania  celów, która składa się z pięciu krokó.

Marek Kamiński podkreślił, że odporność psychiczna jest bardzo istotną kompetencją dla osób, które zawodowo dbają o bezpieczeństwo innych, m.in dla wojskowych, czy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Uczestnicy konferencji Cyber24 Day
Uczestnicy konferencji Cyber24 Day
Autor. IRENEUSZ DOROŻAŃSKI / CyberDefence24

Czytaj też

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego wideo z inauguracji wydarzenia:

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama