Reklama

Polityka i prawo

Tomczyk: 6,5 tys. cyberżołnierzy czuwa nad naszym bezpieczeństwem

Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w czasie konferencji Cyber24 Day
Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w czasie konferencji Cyber24 Day
Autor. Oskar Klimczuk/ CyberDefence24

Wojsko Polskie musiało zbudować w tym zakresie odpowiednie zdolności i to się udało. Cyfrowa wojna trwa i nasi żołnierze tam są. 6,5 tys. żołnierzy w kraju czuwa, aby nasze sieci były bezpieczne, aby adwersarze nie wykradli naszych danych. Szpieg może być tysiące kilometrów danych - podkreślił w czasie konferencji Cyber24Day Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W środę, 2 października odbywa się konferencja Cyber24 Day, organizowana przez naszą redakcję. Na scenie wystąpili goście honorowi, między innymi Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Jak zaznaczył, jego zdaniem współpraca między głównymi aktorami państwa jest dzisiaj na dobrym poziomie z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ wszystkie organy mogą się skutecznie i szybko ze sobą porozumieć.

Wyzwaniem jest jednak inny fakt - wszechobecność technologii w naszym życiu. „Technologie to nie kwestia przyszłości, a teraźniejszości. Kiedyś ten świat cyfrowy był głównie światem rozrywki, dziś jest naszym światem - w którym żyjemy, funkcjonujemy, co z punktu widzenia bezpieczeństwa może być zagrożeniem” - podkreślił.

Reklama

Ukraina przykładem działań w cyber

Cezary Tomczyk przypomniał, że pierwsze ataki na Ukrainę odbywały się właśnie w przestrzeni cyber i na infrastrukturę, w której Ukraina trzymała swoje dane.

„Dziś możemy z dumą powiedzieć, że Polska wzięła ten ciężar na siebie - ukraiński system podatkowy jest obecnie w Polsce” - poinformował przedstawiciel MON.

Przypomniał także, że jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych sieci wojskowych – Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni codziennie stoi na straży naszego bezpieczeństwa w systemach wojskowych.

„Warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z najczęściej atakowanych państw świata, co pokazuje jak bardzo Polska się liczy, także pod kątem politycznym. Wojsko Polskie musiało zbudować w tym zakresie odpowiednie zdolności i to się udało. Cyfrowa wojna trwa i nasi żołnierze tam są. 6,5 tys. żołnierzy w kraju czuwa, aby nasze sieci były bezpieczne, aby adwersarze nie wykradli naszych danych. Szpieg może być tysiące kilometrów danych” - podkreślił gość honorowy konferencji Cyber24 Day.

Reklama

Wyzwaniem dezinformacja i propaganda

Cezary Tomczyk przypomniał również, że w 2016 roku cyberprzestrzeń została uznana za kolejną domenę operacyjną. „Różni się od tych pozostałych, bo jest jedyną, która została stworzona przez człowieka, ciągle się zmienia. Liczba ataków zwiększyła się 5-krotnie od wybuchu wojny w Ukrainie”.

Innym wyzwaniem dla każdego państwa, także tych w czołówce na świecie jest zdaniem Cezarego Tomczyka dezinformacja i propaganda.

„Z tym świat sobie dzisiaj nie radzi. Musimy odpowiedzieć na te pytania na poziomie światowym, unijnym. Każdy może zobaczyć jak portal X się zmienił, jak można wpływać na nas, na naszą percepcję. Farmy trolli, AI, wykorzystanie cyber ma ogromny wpływ na to, jak społeczeństwa postrzegają swoje armie, państwo” - zaznaczył.

„Taka konferencja służy także temu, aby wypracować nowe założenia. My musimy być na te zagrożenia, na ten świat po prostu gotowi” - podsumował.

Czytaj też

Reklama

Ważne deklaracje i newsy

Na konferencji Cyber24Day padły także ważne deklaracje i newsy. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, że w tym roku zostanie opublikowana strategia cyfryzacji państwa, która obejmie wszystkie resorty w Polsce, także Ministerstwo Obrony Narodowej.

Z kolei Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego apelował, że trzeba także wykorzystać działania ofensywne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama