Reklama

Cyberbezpieczeństwo

AI zmienia cyberbezpieczeństwo. "Pomaga w rutynowych zadaniach"

Jak sztuczna inteligencja już wpływa na cyberbezpieczeństwo i zmienia reguły gry na rynku?
Jak sztuczna inteligencja już wpływa na cyberbezpieczeństwo i zmienia reguły gry na rynku?
Autor. Marcin Ordon/ Defence24

Jak sztuczna inteligencja już wpływa na cyberbezpieczeństwo i zmienia reguły gry na rynku IT? O to w rozmowie z CyberDefence24 pytamy dr inż. Radosława Nielka, dyrektora NASK.

Sztuczna inteligencja i jej rozwój niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Jej wpływ na cyberbezpieczeństwo jest niezaprzeczalny.

Jak informowaliśmy, Centrum Bezpieczeństwa AI (Center for AI Safety) ostrzegało przed „katastrofalnym ryzykiem stawarzanym przez AI”. Jak stwierdzili eksperci, „zmniejszenie ryzyka wyginięcia przez sztuczną inteligencję powinno być globalnym priorytetem obok innych zagrożeń na skalę całych społeczeństw, takich jak pandemie i wojna nuklearna”.

Sztuczna inteligencja umożliwia nie tylko tworzenie deepfake«ów, ale też może być wykorzystana do szybszego przygotowania wiadomości phishingowych, spear-phishingu czy umożliwia precyzyjniejsze cyberataki lub przeprowadzanie kampanii dezinformacyjnych.

Co więcej, zespół CSIRT KNF w ostatnim raporcie rocznym ocenił, że rozwój narzędzi AI może przyczynić się do znacznego obniżenia progu wejścia w świat cyberprzestępczości.

To wszystko sprawia, że dla bezpieczników rozwój AI oznaczać będzie jeszcze więcej wyzwań. Jednak istnieje także druga grupa - entuzjaści rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji, którzy zaznaczają, że znacznie przyspieszają one pracę oraz ułatwiają wiele czynności, pozostawiając czas na kreatywne zadania.

„Widzimy już, w jaki sposób AI wpływa na cyberbezpieczeństwo. To trzy obszary. Jeden obszar, który jest w tej chwili najbardziej widoczny, to użycie sztucznej inteligencji, jej algorytmów w narzędziach, które mają nam pomagać chronić się przed atakami. To analiza dużych ilości danych o zagrożeniach jest bardziej efektywna dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji” - wymienia dr inż. Radosław Nielek, dyrektor NASK.

Co jeszcze umożliwia sztuczna inteligencja? Obejrzyjcie wideo.

YouTube cover video
Reklama

W czym AI pomaga już w pracy?

NASK już korzysta z AI do przetwarzania zgłoszeń incydentów, które napływają do CERT Polska. Chodzi nie tylko o te w formie tekstowej, ale też np. dotyczące CSAM, czyli materiałów internetowych związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (ang. child sexual abuse material).Dodatkowo centrum badawcze pracuje nad rozpoznawaniem deepfake«ów przy pomocy mechanizmów AI.

YouTube cover video
Reklama

Jak AI zmienia rynek pracy IT?

Sztuczna inteligencja pomaga także w powtarzalnych, rutynowych czynnościach.

„AI oczywiście będzie zmieniała rynek pracy, już zmienia. W wielu miejscach wykonuje prace, które są dość powtarzalne, monotonne, bazujące na przetwarzaniu nawet nieustrukturyzowanych danych, ale mających podobny obszar tematyczny. Tam AI już jest wykorzystywana. Będzie powodować, że w tych obszarach będzie mniej pracy. Zredukuje zarówno niższe stanowiska programistyczne, jak i u osób z mniejszym doświadczeniem w obszarze cyberbezpieczeństwa. Patrzę na to jednak jako na szansę” - zaznacza dr inż. Radosław Nielek.

Pełna wypowiedź znajduje się w wideo poniżej.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama