Reklama

Armia i Służby

Siewiera: Musimy pracować nad ofensywą w cyberprzestrzeni

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas Cyber24Day
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas Cyber24Day
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) podczas 5. edycji Cyber24Day podkreślił rolę działań ofensywnych w cyberprzestrzeni. Określił Polskę jako „najważniejsze państwo na wschodniej flance NATO” oraz przypomniał o roli człowieka w cyfryzacji.

„To, że jesteśmy tak zaciekle atakowani wynika (…) właśnie z geograficznego położenia” – stwierdził szef BBN.

Siewiera podkreślał, że praca naukowa nie polega jedynie na etacie, a przyczynia się do nowej rewolucji przemysłowej.

Co ważne, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazywał na konieczność ciągłości polityk państwa, które muszą trwać dłużej niż jedną kadencję.

Reklama

Cyfryzacja i rozwój

Obecna sytuacja związana z rozwojem sztucznej inteligencji została porównana przez Jacka Siewierę do rewolucji przemysłowych z przeszłości, które były oparte na miedzi, energii elektrycznej oraz paliwach kopalnych. Wówczas Polska nie posiadała wielu pożądanych zasobów,.

Zgodnie ze słowami szefa BBN – obecnie najważniejszy dla przemian jest ludzki intelekt, który Rzeczpospolita Polska posiada. „Ta rewolucja przemysłowa opiera się na naszym intelekcie. Na tym zasobie kluczowym, jakim jest człowiek i potencjał skryty w zaciszu jego czaszki” – podsumował Jacek Siewiera.

Czytaj też

Reklama

Rola nauki i cyberbezpieczeństwo jako duma narodowa

Szef BBN stwierdził, że Polska ma szansę mieć wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. Podkreślił, że osoby poświęcające dekady swojego życia na rozwój mają szansę „zostawić po sobie ślad w tej rewolucji przemysłowej, tu nad Wisłą.”

Jacek Siewiera wyraził nadzieję na współpracę z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim w zakresie tworzenia produktów i zespołów, które znajdą swoje miejsce w polityce eksportowej polskiego państwa.

Czytaj też

Reklama

Ofensywa - DKWOC i służby specjalne

Walka w cyberprzestrzeni rozwija się w błyskawicznym tempie. Szef BBN stwierdził, że konieczne jest rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem ofensywnych możliwości Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz służb specjalnych.

Podkreślił, że Polsce potrzebne są narzędzia „tak spektakularne i tak skuteczne jak Stuxnet”, który służył do ataku na irański program nuklearny. Jako przykład pożądanego działania podano atak na systemy obrony przeciwlotniczej poprzez ingerencję w kod źródłowy oprogramowania, nie tylko poprzez walkę radioelektroniczną.

„Potrzebne nam są narzędzia, które wyprzedzają ludzką zdolność analityczną” – skwitował Jacek Siewiera.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze