Reklama

Polityka i prawo

Strategia cyfryzacji państwa jeszcze w tym roku. Deklaracja wicepremiera

Krzysztof gawkowski cyber24 Day
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, podczas gali Cyber24 Day.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X

Podczas konferencji Cyber24 Day wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że Strategia cyfryzacji państwa zostanie opublikowana jeszcze w tym roku. „Nie będzie leżała w szufladzie” - zadeklarował przedstawiciel rząd w czasie 6. edycji Digital Festival.

3 października br. w CIC Warsaw miało miejsce otwarcie 6. edycji Digital Festival. Podczas wydarzenia przedstawiono wyniki badania dotyczącego stanu cyberbezpieczeństwa w Polsce (opisujemy je w tym miejscu). Odbył się również panel dyskusyjny dotyczący roli cyfryzacji w nowoczesnej gospodarce i społeczeństwie.

Czytaj też

Reklama

Streżyńska: korzyści odczuwalne po dotknięciu najważniejszych struktur

Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska wskazała, że kilka dokumentów przekształciło rzeczywistość pod kątem trendów i możliwości rozwoju kraju. Jeden z nich, Raport Draghiego, wskazywał strategię odpowiedzialnego rozwoju jako „panaceum” na problemy słabości finansowej czy niskich przychodów telekomów. „Problem z tą strategią był taki, że ani przez minutę nie była wykonywana, a nawet sam autor później ją po prostu zarzucił” – powiedziała Streżyńska.

Cyfryzacja przenika nam całą rzeczywistość. Chciałabym dzisiaj Państwa zachęcić do myślenia o niej nie w kategorii usług e-administracji, nie w kategorii usług publicznych, bo to jest znacznie więcej. Od 2016 roku pracujemy nad tym, żeby zbliżyć urzędy do obywatela, ale przecież nasze życie nie jest nastawione na to, żebyśmy zbliżali się urzędowo do obywatela. My chcemy po prostu normalnie żyć.
Anna Streżyńska, główny doradca strategiczny KIGEiT, była minister cyfryzacji oraz Prezes UKE

Według Streżyńskiej, korzyści z cyfryzacji będą najmocniej odczuwane wtedy, gdy dotknie ona najważniejszych struktur i elementów rzeczywistości. Chodzi tu m.in. o służbę zdrowia, transport czy energetykę. „Zadaniem pana premiera będzie w najbliższym czasie tworzyć strategię rozwoju kraju z wykorzystaniem innowacyjnej cyfryzacji po to, żeby maksymalne korzyści dotknęły ludzi w codziennym życiu, a nie tylko w kontakcie z obywatelem” – wyjaśniła była szefowa UKE.

Czytaj też

Reklama

Gawkowski: strategia cyfryzacji nie będzie leżała w szufladzie

Wicepremier Gawkowski przypomniał z kolei, że Strategia cyfryzacji państwa zostanie upubliczniona w najbliższych tygodniach. Przedstawiciel rządu oficjalnie zapowiedział to w trakcie konferencji Cyber24 Day w środę 2 października.

„Nie będzie leżała w szufladzie, czekając na to, że ktoś będzie bał się o niej powiedzieć. Ja wychodzę z założenia, że lepiej pokazać to, co jest, zmierzyć się z ministerstwami, bo ten proces legislacyjny jest niezwykle trudny, trzeba go jeszcze przejść w uzgodnieniu” – wyjaśnił minister cyfryzacji.

Najważniejsze, żeby ta dyskusja (o strategii cyfryzacji – red.) była owocna. Żebyśmy wszyscy wiedzieli, dokąd zmierzamy. A zmierzamy do nowoczesnego państwa, w którym od technologii nie ma ucieczki. Rewolucja kolejna stała się faktem. Teraz pytanie, gdzie obywatel, gdzie biznes, gdzie państwo i gdzie w końcu Polska, jako też ważne państwo na mapie Europy. I chcielibyśmy również transformacji światowej. Czy będziemy w przedsionku krzycząc: "my chcemy do was dojść", czy staniemy się tymi, którzy będą napędzali to wszystko mówiąc: "my tam jesteśmy".
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Przypomniał również, że debata społeczna na temat strategii ruszyła przed wyborami. „Warto było przygotować dokument horyzontalny. Do niego dołożyliśmy to, co wydawało nam się bardzo ważne, czyli pola zarządzania poszczególnych form, które powinny być zarządzone, czyli państwo, biznes i przede wszystkim człowiek” – przekazał Gawkowski, dodając także, że celem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie pozyskanie większej ilości pieniędzy na cyfryzację i nowoczesne państwo.

Czytaj też

Reklama

Dąbrowski: BGK widzi potrzeby co do digitalizacji kraju

Jarosław Dąbrowski wskazał z kolei, że Bank Gospodarstwa Krajowego widzi konieczność zabezpieczenia potrzeb związanych z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją Polski. „Pewną misją do wykonania jest edukacja tych grup społeczeństwa i tych grup biznesu, dla których to może są pewne bariery, jest pewne wyzwanie - małe i średnie firmy, małe miasteczka, właśnie małe miejscowości. My wspieramy to poprzez udzielanie gwarancji Business Max” – wyjaśnił członek zarządu BGK.

Nie jest to jednak jedyny obszar istotny dla instytucji. Uwaga Banku jest również zwrócona na Krajowy Plan Odbudowy. „Myślę, że wiele firm skorzysta (z tej sumy – red.). Zapewniam Państwa, że wszystkie pieniądze wydamy. To jest coś niesamowitego. Te 270 miliardów złotych z KPO to jest zastrzyk, którego Polska nie miała i już w przyszłości, poza funduszami strukturalnymi, które inaczej są rozliczane, nie będzie miała. Więc korzystajmy z tego” – powiedział Dąbrowski.

Ważną kwestią dla Banku Gospodarstwa Krajowego są również fundusze inwestycyjne. Członek zarządu przekazał, że BGK podpisał kilka dni temu umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym na dołączenie czeskiego odpowiednika polskiej instytucji.

„Zakładamy, że do tego projektu dołączy się kolejne 9, a może 10 krajów. W tej części Europy jest 11 krajów, które mają bardzo poważną lukę, jeśli idzie o kapitał inwestycyjny, w stosunku do zachodniej. Ta inicjatywa w perspektywie myślę pół roku powinna przynieść minimum 500 milionów euro, być może nawet więcej” – dodał Jarosław Dąbrowski.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama