Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski na Cyber24Day: Wkrótce publikacja nowelizacji ustawy o KSC

Gawkowski
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji podczas konferencji Cyber24Day
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / X

„Do ogłoszenia ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa dzielą nas godziny, może dni” – zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, podczas konferencji Cyber24Day.

Trwa 5. edycja Cyber24Day organizowana przez Grupę Defence24 oraz serwis CyberDefence24.

Krzysztof Gawkowski swoim przemówieniem uroczyście otworzył konferencję. Odniósł się m.in. do prac nad ustawą o KSC, strategią cyfryzacji państwa a także do kwestii polskich naukowców, pracujących nad sztuczną inteligencją.

Czytaj też

Reklama

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Wicepremier Gawkowski przekazał podczas Cyber24Day, że Ministerstwo Cyfryzacji (MC) kończy prace nad ustawą o KSC i wdrożeniem dyrektywy NIS2.

Podczas tej konferencji chciałem państwu powiedzieć, że do ogłoszenia ustawy dzielą nas godziny, może dni. Poznają ją państwo w najbliższym tygodniu” – przekazał minister cyfryzacji.

Następnie rozpocznie się proces międzyresortowych konsultacji, co ma nastąpić jeszcze w ostatnim kwartale 2024 roku. Założenia projektu ustawy o KSC mają pozostać bez zmian.

Krzysztof Gawkowski zapowiedział też, że roku w tym roku zostanie przedstawiona strategia cyfryzacji państwa, która ma obejmować wszystkie resorty w Polsce.

Czytaj też

Reklama

Pieniądze na cyberbezpieczeństwo

Podczas przemówienia szef MC podkreślał też, jak ważne są kwestie finansowania cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi.

Państwo musi więc pieniądze na cyberbezpieczeństwo nie tylko obiecać, ale je wyłożyć, co dzisiaj deklaruję” – przekazał Gawkowski.

W tym kontekście wiceminister wspomniał o programie Cyberbezpieczny samorząd (to 1,5 miliarda złotych, które w ciągu najbliższych 2 lat zostaną przekazane dla instytucji samorządowych); czy niedawno nawiązanej współpracy z BGK, w ramach której polskie przedsiębiorstwa otrzymają 2,8 mld zł na wsparcie transformacji cyfrowej.

To dużo pieniędzy i dlatego trzeba je mądrze wydać; państwo widzi potrzebę inwestowania w cyberbezpieczeństwo - nie po to, żeby rynek zawyżał ceny, a po to, żeby obywatele budzili się w państwie, w którym prąd w ich lokalnej elektrociepłowni albo w stacji wodnej nie zostanie wyłączony albo ktoś zostanie pozbawiony jakiegoś dobra. To jest nasza wspólna odpowiedzialność i niech przykładem będzie to, jak zarządziliśmy atakiem na PAP.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji podczas konferencji Cyber24Day

Czytaj też

Reklama

„Polska nie może tracić potencjału"

Minister cyfryzacji odniósł się też do kwestii polskich naukowców pracujących nad nowoczesnymi technologiami. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie protestują oni wobec zmiany prezesa w ośrodku badawczym IDEAS NCBR.

Żaden potencjał - człowieka, profesora, myśli technologicznej - w Polsce, w obszarze sztucznej inteligencji, technologii kwantowych i innych technologii przełomowych, nie zostanie zmarnowany” – zadeklarował Gawkowski.

Przekazał też, że Ministerstwo Cyfryzacji podjęło działania, które mają skupić w jednym miejscu, w rękach jednego ministerstwa, działania dotyczące sztucznej inteligencji – w kwestii funduszy, naukowców, którzy będą tworzyli AI, a także stworzenia warunków szybkiego rozwoju. Nie podał jednak żadnych konkretów na ten temat.

Czasami zdarzają się błędy, pomysły, które trzeba później szybko rozwiązać” – stwierdził Gawkowski.

Mamy w Polsce mocne marzenie: chcemy być liderem cyfrowych przemian i technologii w Europie. Dlatego Polska nie może tracić żadnego potencjału społecznego, ekonomicznego ani naukowego. Dzisiaj, podczas konferencji (Cyber24Day – red.), chciałem wam ogłosić, że w Ministerstwie Cyfryzacji jest poczucie odpowiedzialności i współpraca z innymi resortami, które doprowadzą do tego, że kwestia sztucznej inteligencji będzie dobrze zarządzana.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji podczas konferencji Cyber24Day

Wicepremier podkreślił też, że ważna jest współpraca z sektorem prywatnym, co resort realizuje m.in. w programie PWCyber.

„Organizacja dobrego systemu cyberbezpieczeństwa jest dzisiaj podstawą rozwoju państwa i zapewniania bezpieczeństwa obywateleom” – podsumował Krzysztof Gawkowski.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama