Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski o IDEAS NCBR: Nie możemy tracić ludzi

W ramach Cyber24 Day odbył się firechat z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. O czym rozmawiano?
W ramach Cyber24 Day odbył się firechat z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. O czym rozmawiano?
Autor. CyberDefence24

Państwo cyfrowe to zintegrowany obszar całości – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas naszej konferencji Cyber24 Day. Podzielił się wizją, jak powinno wyglądać cyfrowe państwo.

W środę 2 października odbywa się 5. edycja konferencji Cyber24 Day. 5. W ramach wydarzenia odbywają się spotkania i rozmowy związane z zagadnieniami cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Nauka i myślenie o cyfryzacji. „Trzeba wyciągać lekcje"

Jedną z najważniejszych części wydarzenia był firechat „Cyfrowe Państwo. Czyli jakie?” z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. Prowadzony był przez zastępcę redaktora naczelnego CyberDefence24, Szymona Palczewskiego.

Pierwsze pytanie poruszyło kwestie związane ze zmianami w ważnych ośrodkach rozwojowo-badawczych. Nawiązano tym samym do trwającego kryzysu w spółce IDEAS NCBR. Wicepremier Gawkowski powiedział, że pomyłki i błędy zdarzają się w każdej administracji i konieczne jest wyciąganie z nich wniosków.

Czy wszystko to jest możliwe w państwie, które widzi to, że gdzieś mogły być popełnione błędy? Tak. Mogą zdarzać się pomyłki, trzeba wyciągać z nich lekcje. Nie możemy tracić ludzi, którzy dają Polsce kapitał. W tym przypadku kapitał naukowy, społeczny, energetyczny w rozumieniu swojego zespołu, który przekłada się później na prace naukowe, a później być może w przyszłości kapitalizację i komercjalizację.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Czytaj też

Reklama

Jak zatrzymać naukowców w Polsce?

Według szefa resortu cyfryzacji, nauka w Polsce razem z myśleniem o cyfryzacji państwa i infrastrukturze powinien stwarzać „pewną ramę”. Wicepremier wymienił m.in. ramę naukową, która pozwala na dalszy rozwój. Istotne są również opieka nad technologiami przełomowymi przez wojskowe ośrodki akademickie, a także projekty uczelniane. Na wszystko jednak potrzebne są środki finansowe.

„Jesteśmy podczas tworzenia ram Funduszu Sztucznej Inteligencji, jesteśmy podczas ram też znajdowania środków finansowych dla rozbudowy czy budowy komputerów kolejnych, kwantowych. To się wszystko dzieje. I w Polsce, gdybym miał opisać tą rzeczywistość czy naukowcy mają się gdzie rozwijać, to oczywiście, że mają się gdzie rozwijać” – powiedział Gawkowski. Dodał również, że cyfryzacja „jest wszędzie”.

Szef resortu cyfryzacji poruszył również kwestię zatrzymania naukowców w Polsce. Wspomniał spotkanie z polskimi badaczami, którzy pracują w Dolinie Krzemowej. „Wiecie co, powiedzieli, że jest problemem? Legislacja, za duża regulacja, problemy dotyczące tego, że państwo nakłada za duże regulacje w postaci tego, że ktoś nie może i nie wie, że jest stabilność prawa na przykład” – wyjaśnił wicepremier.

Czytaj też

Reklama

Co z rozwojem AI? „Wspólny komponent dla państwa"

W kwestii skupienia rozwoju sztucznej inteligencji w jednym miejscu, minister cyfryzacji wskazał, że nie można skupiać się na jednej spółce. „Jakbym jutro zdecydował, że zamknę Centrum Projektów Polska Cyfrowa i nagle by nie było nam cyfryzacji całej Polski, to wszyscy by powiedzieli, że IDEAS NCBR, NASK czy inni to nie są tak ważni. Nie można tak patrzeć na państwo - w cyfryzacji państwo to zintegrowany obraz całości” – wyjaśnił wicepremier.

Cyfryzacja musi być opowiadana jako wspólny komponent dla państwa, żeby w państwie coraz bardziej się liczyła. To znaczy: nie będzie traktowana po macoszemu, że jest przy okazji, tylko że będzie startowała z myślenia „co by było, gdyby"
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Wiceszef rządu zwrócił również uwagę na konieczność koordynacji między służbami, co było widać zwłaszcza w przypadku powodzi na Dolnym Śląsku. Gdyby zabrakło między nimi łączności jakiejkolwiek, to powstaje problem zdolny do „przewrócenia państwa”. „Tak samo jest ważne cyberbezpieczeństwo, jak kompetencje cyfrowe, czy higiena cyfrowa. Chcemy rozwijać państwo w obszarze cyberbezpieczeństwa i idei, o których mówił pan minister Siewiera, czyli komponentu tego, że ludzie pozostają tutaj, to musimy im stwarzać też taką przyszłość” – przekazał Gawkowski.

Czytaj też

Co po problemach Intela? „Trwają poszukiwania inwestorów"

Podczas rozmowy poruszono także kwestię terminu ukazania się strategii bezpieczeństwa narodowego, jednak wicepremier Gawkowski zapewnił głównie, że prace się toczą. „Szybciej w mojej ocenie będzie strategia do spraw cyberbezpieczeństwa i będzie jej nowelizacja niż strategia bezpieczeństwa państwa” – dodał.

Na zakończenie szef resortu cyfryzacji poruszył sprawę wycofania się Intela z inwestycji w Polsce i związanego z tym „planu B”. Gawkowski zapewnił, że trwają poszukiwania inwestorów. „Wiceministrowie w resorcie moim, i w resorcie rozwoju rozpoczęli też rozmowy z innymi firmami. One pewnie będą trwały, bo takie negocjacje też trwają. Otworzyliśmy dwa nowe kierunki, ja nie będę mówił jeszcze, jakie to są kierunki, ale już pierwsze rozmowy w tej sprawie się odbyły” – przekazał wicepremier.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama