Reklama

Armia i Służby

Lata więzienia za kontakty z rosyjskim generałem

ukraina wojna wojsko inwazja rosja
Wojna na ukrainie: pozycja ukraińskiego wojska na froncie.
Autor. Oleg Petrasiuk/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła kolejną siatkę prokremlowskich agitatorów, działającą w różnych regionach kraju. Wśród nich osoba przyjaźniąca się z rosyjskim generałem.

komunikacie do sprawy czytamy, że jedna z osób była aktywna w Odessie i znajdowała się w stałym kontakcie z rosyjskim generałem, zastępcą szefa Rosgwardii, z którym przyjaźnił się od młodych lat. 

Mężczyzna został skazany na 6 lat więzienia m.in. za to, że namawiał wojskowego do agresji wobec Ukraińców i zajęcia całego jej terytorium. Ponadto, sprawca przekazywał mu informacje dotyczące skutków rosyjskich ataków w regionie. 

Czytaj też

Prorosyjski dziennikarz

Z kolei w Kijowie służby wykryły innego mężczyznę, który rozpowszechniał prorosyjskie narracje, podając się za dziennikarza. W jego materiałach pojawiały się hasła m.in. dyskredytujące ukraińskie wojsko. Aby wzmocnić przekaz, sztucznie kreował sytuacje konfliktowe z miejscowymi organami ścigania oraz żołnierzami. 

Jego „produkcje” można było znaleźć na YouTube oraz w mediach społecznościowych. Dodatkowo, sprawca uchylał się od mobilizacji

Reklama

Propaganda dla znajomych

obwodzie czerkaskim służby zidentyfikowały kobietę, która rozpowszechniała rosyjską dezinformację i propagandę wśród swoich znajomych. Gloryfikowała okupantów, a także oczerniała ukraińskich żołnierzy. Szukała również sposobów, aby wyjechać do Rosji, gdzie miała bliskich, popierających inwazję i politykę Putina.

Reklama

Poparcie dla Rosji i Putina

Ostatnimi osobami, o których mówi SBU w komunikacie, są mieszkańcy obwodu połtawskiego. Za pomocą mediów społecznościowych wyrażali poparcie dla okupacji Ukrainy i stawiali Rosjan w roli bohaterów

Obecnie trwają dochodzenia w powyższych sprawach, by pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama