Reklama

Armia i Służby

Pozycje ukraińskiego wojska ujawniono w mediach społecznościowych

wojsko wojna na Ukrainie inwazja rosji
Wojna na Ukrainie: pozycje ukraińskiego wojska ujawniono w mediach społecznościowych.
Autor. 23rd separate mechanized brigade/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

W internecie można było znaleźć informacje na temat lokalizacji ukraińskiego wojska, w tym linii obrony w Zaporożu. Służby zareagowały, co pozwoliło wzmocnić ochronę żołnierzy. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała dwie osoby, które udostępniały w mediach społecznościowych informacje na temat lokalizacji ukraińskiego wojska. Sprawcy ujawnili dane dotyczące nie tylko położenia stanowisk bojowych sił zbrojnych, ale także tras ich przemieszczania.

Czytaj też

Wojna na Ukrainie. Ujawnione pozycje linii obrony

komunikacie do sprawy czytamy, że jednym z nich jest mieszkaniec Zaporoża. Mężczyzna zarządza aktywnym kanałem na Telegramie, który obserwuje blisko 140 tys. użytkowników. To tam opublikował nagranie pokazujące lokalizację ukraińskiego wojska. Mowa o m.in. linii obrony w Zaporożu

Ponadto, na profilu można było znaleźć materiały przedstawiające transporty pojazdów opancerzonych i artylerii

Sprawca został złapany na gorącym uczynku w momencie, gdy wrzucał do internetu kolejne zakazane materiały. Jak wskazuje SBU, dzięki reakcji funkcjonariuszy udało się szybko podjąć działania na rzecz wzmocnienia ochrony ukraińskich żołnierzy, których dotyczy sprawa. 

Reklama

Ukraiński śmigłowiec na Facebooku

Podobną aktywność prowadził mieszkaniec Winnicy. Służba podaje, że mężczyzna nagrał lot śmigłowca bojowego Sił Zbrojnych Ukrainy, a następnie udostępnił film na Facebooku, razem z danymi geolokalizacyjnymi. Próbował zyskać zasięgi, udostępniając materiał na Telegramie.

Reklama

Dlaczego to takie niebezpieczne?

Udostępnianie informacji na temat lokalizacji wojska oraz uzbrojenia pozwala wrogom na przygotowanie skutecznych ataków. Adwersarze nie muszą się nawet wysilać, aby samemu zdobyć dane – wszystko dostają jak na tacy. 

W związku z tym, publikacja zdjęć i filmów w internecie jest traktowana na Ukrainie jako korygowanie ostrzału wroga i podlega karze więzienia. Opisanym wyżej mężczyznom grozi do 8 lat więzienia

Pamiętajmy jednak, że zasada nierejestrowania i nieudostępniania informacji o wojsku jest uniwersalna i dotyczy również Polski. Razem dbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama