Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosja straszy zamachem w Paryżu

pies policyjny Francja
Policyjny pies francuskich organów ścigania.
Autor. Police nationale (@PoliceNationale)/X

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu startują już 26 lipca. Tymczasem Rosja straszy zamachem terrorystycznym, do którego mogłoby dojść w czasie imprezy w stolicy Francji. W tym celu sfabrykowała nagranie CIA.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami. Inauguracja najważniejszej sportowej imprezy na świecie już za nieco ponad miesiąc: 26 lipca br. Wydarzenie siłą rzeczy przykuwa uwagę nie tylko fanów sportowych zmagań, a to sprawia, że staje się celem wrogich działań. 

Czytaj też

Reklama

Fejkowe ostrzeżenie CIA

Dziennikarze CBS News znaleźli w sieci film, na którym rzekomo CIA ostrzega Amerykanów, udających się na IO, przed podróżowaniem paryskim metrem ze względu na wysokie ryzyko zamachu terrorystycznego.

Jak wskazuje serwis, wideo jest fałszywe i zostało stworzone, a następnie udostępnione przez rosyjskie podmioty: wojskowego blogera oraz prokremlowskie media. Zamieszczono je również na m.in. FacebookuTikTokuLinkedIn i X (dawniej Twitter). W efekcie materiał zobaczyło przynajmniej 100 tys. użytkowników.

cie fałszywe wideo rosja
Post z fałszywym wideo CIA krążył na m. in. X. Wykryli go dziennikarze CBS News.
Autor. CBS News

Czytaj też

Reklama

CIA: film jest sfabrykowany. Rosja sięga po sztuczną inteligencję

Rzecznik CIA w rozmowie z CBS News podkreśla, że film jest sfabrykowany i nie przedstawia stanowiska agencji. Jak się okazuje, wideo powstało w ramach kampanii, którą Microsoft ujawnił na początku czerwca br. 

Na naszych łamach wskazywaliśmy, że rosyjska machina dezinformacyjna stosuje technologię sztucznej inteligencji, czego owocem jest m.in. fejkowe nagranie z Tomem Cruisem (więcej w materiale: Nie tylko eurowybory. Rosyjska dezinformacja uderza w igrzyska w Paryżu).

Czytaj też

Reklama

Cel Rosji: zastraszyć społeczeństwo

Budowa narracji o wysokim ryzyku zamachu terrorystycznego ma wywołać u odbiorców emocje, przede wszystkim strach i lęk. To typowe działanie Rosji, która prowadzi wojnę informacyjną przeciwko Zachodowi. Oddziaływanie na świadomość i zachowania obywateli i obywatelek ma pomóc Kremlowi w realizacji interesów. A jak wielokrotnie wskazywaliśmy na naszych łamach, zdaniem Moskwy podzielonym i zastraszonym społeczeństwem łatwiej manipulować.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama