Armia i Służby
Amerykanie docenili Wojsko Polskie
Amerykańska armia docenia Wojsko Polskie i współpracę z nim. Zdaniem naszych sojuszników rozwijane relacje dają kluczową przewagę i stanowią filar bezpieczeństwa transatlantyckiego. Wyróżniono jedno z dowództw.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) blisko współpracuje z amerykańskimi sojusznikami. Relacje z armią USA są regularnie pogłębiane z korzyścią dla obu stron. Dzięki podejmowanym wysiłkom rozwijana jest interoperacyjność, która w czasie próby odgrywa fundamentalne znaczenie.
Polska i USA. Wspólny cel
Polskie cyberwojska oraz 16th Air Force (Air Forces Cyber) mają wspólny cel. „Skupiają się na m. in. tropieniu, ujawnianiu, zakłócaniu oraz pokonywaniu złośliwych cyberataków i innych zagrożeń w środowisku informacyjnym” – wskazuje DKWOC.
Współpracę z polskimi siłami skomentował dowódca 16th Air Force gen. broni Kevin Kennedy. Jak podkreślił w komunikacie, aby wygrywać konflikty i wojny w XXI wieku, konieczne jest rozwijanie relacji z partnerami i sojusznikami. Obejmuje to m.in. wymianę informacji „na wszystkich poziomach”.
Czytaj też
USA: współpraca z Polską jest kluczowa
„Zabezpieczenie domeny cyber z Polską stanowi szersze przedsięwzięcie w ramach współpracy w obszarze bezpieczeństwa na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym” – zaznaczył amerykański generał.
Według 16th Air Force, polsko-amerykańskie partnerstwo jest kluczowym dla wspierania bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dzięki współpracy, dowództwa łączą swoje możliwości, przekładając to na np. wyniki w wojnie informacyjnej i cyber.
„Współpraca między DKWOC a Air Forces Cyber odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu stale rosnącej skali wyrafinowanych cyberataków. Połączyliśmy nasze siły w codziennej batalii o bezpieczeństwo” – stwierdził gen. dyw. Karol Molenda, dowódca polskich cyberwojsk.
Polska nękana atakami
Cybersiły RP nie mają lekko. Od inwazji Rosji na Ukrainę z 24 lutego 2022 r. nastąpiła intensyfikacja wrogich działań wymierzonych w sieci i systemy nad Wisłą. Tylko w przypadku infrastruktury MON mamy do czynienia z 5-krotnym wzrostem liczby prób cyberataków. Mówimy o szerokim katalogu operacji: od chęci zakłócenia lub nawet sparaliżowania procesów po kradzież cennych informacji.
USA o współpracy z Polską: „kluczowa przewaga”
Żołnierze generała Molendy cały czas są w gotowości. Każdy dzień to dodatkowa wiedza i doświadczenie, z których czerpać chcą sojusznicy, na czele ze Stanami Zjednoczonymi.
„Dzielenie się informacjami zwiększa nasz potencjał” – ocenia 16th Air Force, przywołując m.in. program Iron Cactus. „Połączenie zdolności i specjalistycznej wiedzy DKWOC i naszych sił daje kluczową przewagę” – stwierdzono w komunikacie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].