Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy zaatakowali. Rosja ma problemy z dronami

ukraina wojna inwazja rosja dron
Wojna na Ukrainie - drony to ważne narzędzie walki.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Ukraińska operacja wymierzona w Rosję miała wywołać problemy dotyczące wykorzystania dronów na froncie przez siły Putina. Nasi sąsiedzi chwalą się kolejnym skutecznym atakiem. 

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że jego specjaliści przeprowadzili kolejną skuteczną operację wymierzoną w Rosję. Mowa o cyberataku na serwery, które są wykorzystywane w procesie obsługi dronów. Okupanci mają skarżyć się na występujące od 8 lutego br. problemy. 

Reklama

Inwazja Rosji. Chińskie drony na froncie

Nasi wschodni sąsiedzi wskazują w komunikacie, że Rosja korzysta ze specjalnego oprogramowania do przeprogramowania dronów chińskiej marki DJI na potrzeby działań wojskowych. Rozwiązanie pozwala operatorom np. konfigurować panele sterujące czy kierować dronem za pośrednictwem komputera a nie pilota.

Czytaj też

Wojna na Ukrainie. Problemy z dronami

W procesie tym istotną rolę odgrywają serwery, które Ukraińcy mieli skutecznie zhakować. Według naszych sąsiadów, na skutek cyberataku mają występować m.in. trudności w sterowaniu dronami

„Obecnie wróg próbuje rozwiązać problem na różne sposoby” – wskazuje ukraiński wywiad wojskowy.

Reklama

Wojna. Ukraina kontratakuje w sieci

W ostatnim czasie pojawiło się wiele komunikatów dotyczących ukraińskich operacji w cyber, które miały okazać się skuteczne i utrudnić działanie Rosji. Na naszych łamach regularnie opisujemy doniesienia o kolejnych kampaniach. 

Przykładem może być zhakowanie serwera przeznaczonego do komunikacji specjalnej Rosji, zlokalizowanego w Moskwie. Jak wskazano 31 stycznia br., na skutek ataku przerwano kanał wymiany informacji między jednostkami podległymi Ministerstwu Obrony Rosji. Więcej znajdziecie pod linkiem: Ukraińcy uderzyli w czuły punkt. MON Rosji ma problem.

Poza tym mowa o atakach na serwer Ministerstwa Obrony w Moskwiezniszczeniu 280 serwerów i 2 petabajtów danych centrum „Planeta”, zhakowaniu Federalnej Służby Podatkowej i jej oddziałów, a także kradzieży 1,2 terabajta danych z firmy realizującej kontrakty budowalne dla wojska. Każdą z operacji opisywaliśmy na łamach naszego portalu.

Reklama

Ukraina nie będzie zwalniać?

Tego typu działań powinniśmy się spodziewać również w przyszłości. Andrij Czerniak z ukraińskiego wywiadu wojskowego publicznie podkreślił w trakcie rozmowy z Suspilne, że kampanie prowadzone w sieci będą kontynuowane przeciwko wrogowi. „Serwery i sieci Rosji są naszym uzasadnionym celem” – podkreślił na antenie

Informacje o sytuacji na Ukrainie znajdziecie w dziale: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama