Reklama

Armia i Służby

Ćwiczenia NATO. Ważne zadanie Polski

wojsko polskie ćwiczenia żołnierze wojna
Wojsko Polskie podczas ćwiczeń z amerykańskimi sojusznikami. Poligon w Nowej Dębie.
Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja)/X

Wojsko Polskie stanowi jeden z kluczowych filarów w ramach serii ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24. Ich skuteczne zabezpieczenie to wyzwanie. Tak odpowiedzialne zadanie zostało wyznaczone nieprzypadkowym ludziom. 

W I połowie NATO przeprowadzi serię ćwiczeń, które odbędą się głównie w naszym regionie. W manewrach pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 weźmie udział ponad 90 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych oraz Szwecji. 

„Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników” – czytamy w specjalnym komunikacie.

Reklama

DRAGON-24. Ćwiczenia w ramach NATO

Ważnym elementem manewrów będą polskie ćwiczenia narodowe, w których udział wezmą również wojska innych państw. Mówimy o DRAGON-24. Start już na przełomie lutego i marca br. 

Weźmie w nich udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 15 tys. SZ RP) oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu z 10 państw sojuszniczych. Celem jest sprawdzenie zdolności Wojska Polskiego i innych „do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym (…), demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jedności” sojuszu. 

Czytaj też

Specjalne zadanie DKWOC

Aby manewry mogły przebiec bez zakłóceń, konieczne jest ich zabezpieczenie, również jeśli chodzi o ochronę przed wrogimi operacjami w sieci. To zadanie zostało powierzone Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), które znalazło się w kierownictwie ćwiczenia DRAGON-24.

Jak wskazuje DKWOC, jego żołnierze są (bo wysiłki już są podejmowane) odpowiedzialni za „zapewnienie ciągłości zabezpieczenia teleinformatycznego, utrzymanie sieci i systemów i zapewnienie ochrony przed cyberatakami podczas ćwiczeń”.

Reklama

Ćwiczenia NATO. Wróg nie śpi

Właściwa ochrona manewrów w domenie cyber jest jednym z filarów ich bezpieczeństwa. Wrogie podmioty podejmują próby, aby np. zakłócić pewne procesy lub pozyskać bardzo cenne dane. Tego typu manewry stanowią ogromne źródło wiedzy dla wroga. Stąd neutralizacja zagrożenia odgrywa niebagatelne znaczenie.

Czytaj też

Wojsko Polskie. Sojusznicy nam ufają

Tu liczy się jakość i doświadczenieSojusznicy nam ufają, czego potwierdzeniem jest powierzanie ważnych i odpowiedzialnych zadań DKWOC. Dowództwo od samego początku istnienia buduje swoją markę, zdobywając kolejne osiągnięcia (demaskowanie wrogich operacji, czołowe miejsca w elitarnych ćwiczeniach, skuteczne odpieranie cyberataków po inwazji itp.). 

Reklama

Anakonda 23. Podobne zadania

Przypomnijmy, że podobne zadanie zabezpieczenia manewrów polskie cyberwojska realizowały podczas największego i najważniejszego ćwiczenia SZ RP – Anakonda 23Żołnierze DKWOC zadbali o ochronę informacji każdego żołnierza biorącego udział w działaniach.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama