Reklama

Polityka i prawo

Ukraina i USA rozszerzają partnerstwo

inwazja Rosji wojna na ukrainie żołnierz wojsko
Inwazja Rosji - ukraiński żołnierz na froncie.
Autor. Служба зв'язків з громадськістю 28 ОМБр ім. Лицарів Зимового Походу/

Pomoc USA dla Ukrainy jest nieoceniona. Po spotkaniu przedstawicieli obu państw ogłoszono sukces dotychczasowej współpracy. Amerykanie mówią o pogłębieniu relacji. 

Już przed inwazją Rosji z 24 lutego 2022 r. Amerykanie zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Posiadając niepokojące sygnały o planach ataku ze strony sił Putina, Stany Zjednoczone podjęły wysiłki na rzecz m.in. wzmocnienia cyberobrony naszego wschodniego sąsiada. 

Reklama

Po uderzeniu wroga pakiety wsparcia ze strony USA okazały się wielką wartością. Sprzęt, amunicja i inne formy pomocy pozwoliły Ukraińcom odpierać uderzenia RosjiWaszyngton stał się prawdziwym filarem przetrwania. Teraz ta współpraca ma być pogłębiona. 

Czytaj też

Ukraina. Ważne spotkanie

Ukrainę odwiedzili wysoką rangą amerykańscy urzędnicy. Z ambasadorem Nathanielem C. Fickiem, Jen Easterly (dyrektor CISA) oraz Bridget Brink (ambasadorka USA na Ukrainie) spotkali się wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow oraz Jurij Myronenko z Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP).

ukraina usa wojna inwazja rosji
Pomoc Ukrainie - uczestnicy spotkania: od lewej Bridget A. Brink, Mychajło Fedorow, Nathaniel C. Fick oraz Jen Easterly.
Autor. SSSCIP/cip.gov.ua
Reklama

Ukraina mówi o planach

Jak wskazuje SSSCIP, w trakcie spotkania obie strony zgodziły się, że dotychczasowa współpraca między tymi krajami, obejmująca m.in. wymianę doświadczeń, zakończyła się sukcesem. Na tej podstawie omówiono wizje i plany wzmocnienia odpowiednich działań. Nasi wschodni sąsiedzi przedstawili dalsze potrzeby w krótko- i długoterminowej perspektywie, dotyczące cyberobrony.   

Czytaj też

Ukraina i USA mogą być silniejsze

„Jestem wdzięczny rządowi federalnemu USA za wszechstronną pomoc Ukrainie w obszarze cyberbezpieczeństwa” – podkreślił Mychajło Fedorow, cytowany w komunikacie.

Jak zaznaczył, dzięki wsparciu Amerykanów mogli przygotować się na inwazję Rosji. Wicepremier przekazał, że obecnie Kijów dostrzega potrzebę wzmocnienia wsparcia

Do sprawy odniósł się również Jurij Myronenko. W jego ocenie wyciągnięcie wniosków z trwającej wojny na Ukrainie, która rozgrywa się również w cyberprzestrzeni, pomoże USA i naszemu sąsiadowi stać się silniejszymi państwami. 

Reklama

Pomoc dla Ukrainy. USA: zamiar poszerzenia współpracy

SSSCIP podaje, że podczas spotkania strona amerykańska wyraziła zadowolenie z efektów współpracy od inwazji Rosji (2 lata) i zamiar poszerzenia relacji w zakresie cyberobrony w 2024 r. 

ukraina usa wojna
Pomoc dla Ukrainy - Bridget A. Brink i Nathaniel C. Fick na spotkaniu z Mychajło Fedorowem.
Autor. SSSCIP/cip.gov.ua

Czytaj też

Polska wspiera Ukrainę

To nie jedyne ważne spotkanie Mychajło Fedorowa z zagranicznym partnerem. W poniedziałek 5 lutego br. informowaliśmy o rozmowie ukraińskiego wicepremiera z polskim odpowiednikiem - Krzysztofem Gawkowskim.

Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że wśród tematów znalazły się:wymiana danych o zagrożeniach , pomoc i wsparcie polskiego rządu w zakresie dostępu do internetu oraz wizyta w najbliższym czasi. Obie strony porozumiały się również w zakresie „regularnego kontaktu roboczego”.

Więcej na temat wojny za naszą wschodnią granicą znajdziecie w dziale: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama