Reklama

Armia i Służby

Jak pokonać Rosję? Gen. Załużny o zwycięskiej wojnie

inwazja Rosji ukraina wojna wojsko żołnierz
Wojna na Ukrainie - ukraiński żołnierz podczas szkolenia na SG-9
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Inwazja Rosji pokazuje, co liczy się we współczesnych wojnach. Najważniejszy człowiek Sił Zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny przestawił wizję sztuki wojennej na miarę naszych czasów. Jak pokonać wroga w XXI wieku? 

Zdaniem naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego jednym z najważniejszych zadań wojskowego kierownictwa jest poznanie i zrozumienie wymagań, jakie stawia przed armią i państwem wojnaWojna, na której charakter wpływa nieustający postęp technologiczny, czego skutkiem jest z kolei dynamiczny rozwój broni i sprzętu. Do tego dochodzi także sytuacja polityczna oraz gospodarcza (w kraju i na świecie). 

Reklama

W związku z tym, ukraiński dowódca w swoim autorskiej publikacji stwierdza: „dla każdej wojny niezbędne jest znalezienie własnej strategii i logiki, co pozwoli odkryć w nowych okolicznościach drogę do zwycięstwa”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Walerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy
Autor. president.gov.ua

Czytaj też

Wojna. Zmiana strategii

Gen. Załużny zwrócił uwagę na znaczenie innowacji. Jak zaznaczył, technologia i jej osiągnięcia stanowią główną przyczynę zmiany strategii, formy i metod wykorzystania sił zbrojnych

Jako przykład podał bezzałogowce, które obecnie są używane na polu bitwy bardzo aktywnie. „Ich zastosowanie jest powszechne i pozwala na realizację szerokiego katalogu zadań” – ocenił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Wojna za naszą wschodnią granicą to potwierdza. Drony są jednym z głównych instrumentów walki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że stały się symbolem starć na froncie. Kijów zdaje sobie sprawę z ich znaczenia, dlatego postanowiono rozszerzyć krajową produkcję. Jak zadeklarowano, w 2024 r. Ukraina ma wypuścić milion bezzałogowców.  

Czytaj też

Reklama

Jak zyskać przewagę na wojnie?

Ukraiński dowódca twierdzi, że opcją na zdobycie przewagi nad wrogiem może być „opanowanie całego arsenału relatywnie tanich, ale nowoczesnych, skutecznych i dynamicznie rozwijających się środków”. 

Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie owoców postępu technologicznego i w efekcie wygranie na polu naukowym, technicznym, technologicznym oraz taktycznym. To zdaniem gen. Załużnego doprowadzi nie tylko do „bezwarunkowego zwycięstwa”, ale również oszczędności oraz ochrony zasobów Ukrainy i jej partnerów.

Czytaj też

Reklama

Na wojnie. Porzućmy stereotypowe myślenie

Już teraz istnieją rozwiązania, które pozwalają dowódcom monitorować sytuację na polu walki w czasie rzeczywistym przez całą dobę, niezależnie od środowiska i warunków (np. technologie sztucznej inteligencji). Dzięki temu mogą skuteczniej np. regulować pracę artylerii i prowadzić punktowe uderzenia na selektywnie wybrane cele. 

„Mówiąc wprost, oznacza to po prostu całkowite przeprojektowanie działań na polu bitwy i porzucenie przestarzałego, stereotypowego myślenia” – podkreśla gen. Załużny. 

Generał Załużnyj na pierwszym planie
Autor. Siły Zbrojne Ukrainy

Czytaj też

Wojna i nowe operacje

„Ponadto, chciałbym podkreślić, że poza zwiększeniem skuteczności działań bojowych, bezzałogowce oraz inne zaawansowane systemy technologiczne są w stanie rozwiązać wiele istotnych problemów w zakresie organizacji i prowadzenia działań bojowych przez ukraińskie wojsko” – czytamy w publikacji gen. Załużnego. 

Co ma na myśli? Generał wymienia m.in. zwiększenie stopnia bezkontaktowego prowadzenia operacji na polu bitwy, co wiąże się z ograniczeniem strat i mniejszą potrzebą sięgania po tradycyjną broń.

Jak wskazuje, nowe operacje mogą obejmować kontrolę środowiska radioelektronicznego, budowanie pola cyber lub działania połączone z użyciem dronów bojowych i cyberzasobów. Ważnym punktem jest ich koordynacja i prowadzenie w ramach jednej wizji. Poza konwencjonalnymi skutkami, mogą wywołać konsekwencje gospodarcze, polityczne, psychologiczne lub inne u wroga. 

Czytaj też

Inwazja Rosji. Czego potrzebuje Ukraina?

Na bazie powyższych tez, jakie podejście przyjmie Ukraina w najbliższych miesiącach? 

Gen. Załużny wskazuje na potrzebę podjęcia wysiłków na rzecz np. zbudowania systemu zaopatrzenia sił zbrojnych w najnowocześniejsze technologie oraz opanowania nowych możliwości prowadzenia działań wojennych.

Cały esej naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy znajdziecie pod linkiem.

wojna załużny ukraina inwazja Rosji wojsko
Inwazja Rosji na Ukrainę - Walerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama