Social media
Komisja Europejska zbada, czy Meta łamie prawa dzieci. Gigant odpowiada
Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna formalne postępowanie wobec Mety, właściciela Facebooka i Instagrama. Sprawdzi, czy firma złamała przepisy dotyczące ochrony nieletnich i uzależniającego projektowania aplikacji. Meta udzieliła naszej redakcji komentarza w tej sprawie.
KE wszczęła powstępowanie 16 maja br. Powody wyjaśniono w oficjalnym komunikacie. Jak przekazano – Bruksela zbada, czy Meta przestrzega przepisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA), który obowiązuje na terenie Unii Europejskiej od 17 lutego.
Podstawa postępowania
Podstawą wszczęcia postępowania jest wstępna analiza raportu o ocenie ryzyka, przesłanego przez Metę we wrześniu 2023 r., a także odpowiedzi Mety na formalne wnioski KE o udzielenie informacji (w sprawie ochrony nieletnich i metodologii oceny ryzyka). Powodem są też publicznie dostępne raporty i własna analiza Komisji.
Czytaj też
Uzależnienie dzieci od social mediów
Jak czytamy w komunikacie – „komisja obawia się, że systemy Facebooka i Instagrama, w tym algorytmy platform, mogą przyspieszać uzależnienie dzieci od mediów społecznościowych oraz powodować tzw. efekt króliczej nory”. Chodzi o kierowanie nieletnich użytkowników, którzy spędzają dużo czasu na wymienionych platformach, na coraz bardziej ekstremalne i wprowadzające w błąd materiały.
Czytaj też
Wykorzystywanie słabości nieletnich?
Bruksela sprawdzi, jak przebiega „przestrzeganie przez Metę obowiązków DSA w zakresie oceny i łagodzenia ryzyka spowodowanego konstrukcją interfejsów internetowych Facebooka i Instagrama, która może wykorzystywać słabości i brak doświadczenia nieletnich oraz powodować zachowania uzależniające i/lub wzmacniać tzw. efekt króliczej dziury”.
Jak czytamy – „taka ocena jest wymagana, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dla korzystania z podstawowego prawa do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego dzieci oraz poszanowania ich innych praw”.
Czytaj też
Nieodpowiednie treści i weryfikacja wieku
Komisja sprawdzi też, czy Meta postępuje zgodnie z wymogami DSA w odniesieniu do środków zapobiegających dostępowi nieletnich do nieodpowiednich treści.
Chodzi w szczególności o narzędzia weryfikacji wieku stosowanych przez Metę, co do których KE ma podejrzenia, że nie są „rozsądne, proporcjonalne i skuteczne”.
Czytaj też
Prywatność i bezpieczeństwo nieletnich
Kolejną kwestią jest to, czy Meta wywiązuje się ze zobowiązań DSA dotyczących „wprowadzenia odpowiednich i proporcjonalnych środków w celu zapewnienia wysokiego poziomu prywatności i bezpieczeństwa nieletnim, w szczególności w odniesieniu do domyślnych ustawień prywatności dla nieletnich w ramach projektowania i funkcjonowania systemów rekomendujących”.
Czytaj też
Szczegółowe dochodzenie
W dalszych krokach KE przeprowadzi teraz szczegółowe dochodzenie „w trybie priorytetowym”. Będzie gromadzić dowody, na przykład przez dodatkowe wnioski o informacje, czy przeprowadzanie wywiadów i inspekcji.
Kara dla Mety?
Jeśli uchybienia zostaną udowodnione, Meta słono za nie zapłaci. Kary na mocy DSA mogą sięgnąć nawet 6 proc. rocznego światowego obrotu firmy.
Czytaj też
Meta odpowiada
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Mety. Poniżej publikujemy odpowiedź:
”Chcemy, aby młodzi ludzie mogli korzystać z Internetu w sposób bezpieczny i dostosowany do ich wieku, dlatego poświęciliśmy dekadę na opracowanie ponad 50 narzędzi, funkcji i zasobów zaprojektowanych w celu ich ochrony. Jest to wyzwanie, przed którym stoi cała branża, dlatego też kontynuujemy rozwój ogólnobranżowych rozwiązań w zakresie weryfikacji wieku, które mają zastosowanie we wszystkich aplikacjach, do których mają dostęp nastolatki. Z chęcią podzielimy się szczegółami naszej pracy z Komisją Europejską”.
Problemy Mety w Unii Europejskiej
To nie pierwsze postępowanie wszczęte wobec Mety przez Komisję Europejską. 30 kwietnia 2024 r. KE wszczęła formalne postępowanie przeciwko spółce Meta, zarówno w odniesieniu do Facebooka, jak i Instagrama, w związku z kwestią reklam politycznych i dezinformacji. O sprawie pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.
Czytaj też
Pozwy wobec gigantów technologicznych
Nie tylko Komisja Europejska podejmuje kroki prawne wobec gigantów technologicznych, w związku z podejrzeniem narażania dzieci na niebezpieczeństwo. Fala pozwów przetoczyła się ostatnio przez Stany Zjednoczone.
Najnowszy przykład - przedstawiciele rdzennych mieszkańców Ameryki pozwali największe Big Techy, w związku z rosnącą liczbą samobójstw wśród młodzieży. Zarzucają właścicielom mediów społecznościowych celowe działania, prowadzące do pogorszenia stanu psychicznego młodych, o czym pisaliśmy w CyberDefence24.pl.
Pozwy zostały wystosowane wobec Mety, Snapchata, ByteDance – właściciela TikToka oraz firmy Alphabet, która zarządza YouTube i Google.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany