Cyberbezpieczeństwo
Koniec władzy gigantów? Wiceminister o wdrożeniu DSA
Bardzo potrzebujemy wdrożenia DSA. Potrzebujemy rozwiązań, które już są w Unii Europejskiej – stwierdził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, odnosząc się do wyników konsultacji społecznych ws. wdrożenia unijnego aktu o usługach cyfrowych. Dlaczego to tak istotne?
Wiceszef resortu przekazał informacje dotyczące współpracy UKE i UOKIK w ramach DSA. Poinformował również o działaniach wobec Mety, której algorytmy niesłusznie ukrywały posty Muzeum Auschwitz, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.
Czytaj też
Cel Digital Services Act
Głównym celem DSA jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Nowe regulacje mają skutecznie walczyć z nielegalnymi treściami w internecie i doprecyzować kwestie moderacji treści, która coraz częściej opiera się na sztucznej inteligencji.
„(…) precyzyjne wytyczne dotyczące moderowania treści mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się szkodliwych lub nielegalnych materiałów w sieci, co może z kolei przyczynić się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa użytkowników w internecie” – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.
Co ważne, DSA wprowadza również jednolite zasady odnośnie usuwania nielegalnych treści z internetu dla całej Unii Europejskiej. Zostanie również utworzony system raportowania nielegalnych treści.
Czytaj też
Rola Polski
Wiceminister podkreśla, że DSA nie narusza w żadnym stopniu postawnowień RODO. Regulacja wprowadza przy tym dodatkowe rozwiązania mające na celu lepszą ochronę użytkowników, co w dużej mierze jest zasługą Polski.
„Platformy internetowe nie mogą wykorzystywać danych osób nieletnich i wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych” – dodaje Ministerstwo Cyfryzacji.
Czytaj też
Sztuczna inteligencja a „troska” o użytkowników
Wiceminister Dariusz Standerski podkreślał, że rola AI w moderacji treści stale rośnie. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ algorytmy popełniają błędy.
„Incydent związany z Metą pokazuje, że potrzebni są ludzcy nadzorcy AI” – dodaje wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji.
Resort wysłał stosowne pismo do platformy odnośnie usuwania postów Muzeum Auschwitz.
„Ktoś musi badać, czy AI nie wpada w halucynacje” – podsumował wiceminister
Czytaj też
Kiedy polska implementacja DSA wejdzie w życie?
Wiceminister zapewniał, że zależy mu na jak najszybszym wejściu w życie regulacji. Dodał jednak, że finalnie decydują o tym prace parlamentu i Prezydenta RP.
Minister Dariusz Standerski wyraził nadzieję, że akt zostanie uchwalony do końca roku. Czas przeznaczony na dalsze prace będzie służył m.in. rozgraniczeniu zadań UOKIK i UKE.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany