Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Koniec władzy gigantów? Wiceminister o wdrożeniu DSA

We wtorek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja wiceministra Dariusza Standerskiego dot. wyników konsultacji społecznych wdrożenia DSA w Polsce
We wtorek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja wiceministra Dariusza Standerskiego dot. wyników konsultacji społecznych wdrożenia DSA w Polsce
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

Bardzo potrzebujemy wdrożenia DSA. Potrzebujemy rozwiązań, które już są w Unii Europejskiej – stwierdził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, odnosząc się do wyników konsultacji społecznych ws. wdrożenia unijnego aktu o usługach cyfrowych. Dlaczego to tak istotne?

Wiceszef resortu przekazał informacje dotyczące współpracy UKE i UOKIK w ramach DSA. Poinformował również o działaniach wobec Mety, której algorytmy niesłusznie ukrywały posty Muzeum Auschwitz, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.

Czytaj też

Reklama

Cel Digital Services Act

Głównym celem DSA jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Nowe regulacje mają skutecznie walczyć z nielegalnymi treściami w internecie i doprecyzować kwestie moderacji treści, która coraz częściej opiera się na sztucznej inteligencji.

„(…) precyzyjne wytyczne dotyczące moderowania treści mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się szkodliwych lub nielegalnych materiałów w sieci, co może z kolei przyczynić się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa użytkowników w internecie” – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.

Co ważne, DSA wprowadza również jednolite zasady odnośnie usuwania nielegalnych treści z internetu dla całej Unii Europejskiej. Zostanie również utworzony system raportowania nielegalnych treści.

Czytaj też

Reklama

Rola Polski

Wiceminister podkreśla, że DSA nie narusza w żadnym stopniu postawnowień RODO. Regulacja wprowadza przy tym dodatkowe rozwiązania mające na celu lepszą ochronę użytkowników, co w dużej mierze jest zasługą Polski.

„Platformy internetowe nie mogą wykorzystywać danych osób nieletnich i wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych” – dodaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja a „troska” o użytkowników

Wiceminister Dariusz Standerski podkreślał, że rola AI w moderacji treści stale rośnie. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ algorytmy popełniają błędy.

„Incydent związany z Metą pokazuje, że potrzebni są ludzcy nadzorcy AI” – dodaje wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji.

Resort wysłał stosowne pismo do platformy odnośnie usuwania postów Muzeum Auschwitz.

„Ktoś musi badać, czy AI nie wpada w halucynacje” – podsumował wiceminister

Czytaj też

Kiedy polska implementacja DSA wejdzie w życie?

Wiceminister zapewniał, że zależy mu na jak najszybszym wejściu w życie regulacji. Dodał jednak, że finalnie decydują o tym prace parlamentu i Prezydenta RP.

Minister Dariusz Standerski wyraził nadzieję, że akt zostanie uchwalony do końca roku. Czas przeznaczony na dalsze prace będzie służył m.in. rozgraniczeniu zadań UOKIK i UKE.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama