Reklama

Polityka i prawo

TikTok otworzy się na inspekcję rządu w Australii

Fot. cottonbro/pexels/
Fot. cottonbro/pexels/

TikTok zadeklarował otwarcie kodu źródłowego aplikacji na potrzeby inspekcji przez organy rządowe Australii - podaje w piątek agencja Reutera. Według TikToka możliwość audytu powinna rozwiać wątpliwości wobec bezpieczeństwa i nieufność otaczające aplikację.

Menedżerowie TikToka odpowiedzialni za zarządzanie firmą w Australii poinformowali w piątek rządową komisję ds. zagranicznego wpływu w mediach społecznościowych, że instrukcje algorytmów decydujące o tym, jakie treści dostępne są dla użytkowników TikToka, zostaną otwarte dla potrzeb inspekcji.

"Stworzymy stosowne warunki publicznego dostępu do testowania naszego kodu dla regulatorów, organów rządowych, a także podmiotów komercyjnych" - poinformował dyrektor ds. globalnego bezpieczeństwa TikToka Roland Cloutier.

TikTok zapowiedział, że otworzy kod źródłowy i algorytmy dla testów audytowych wykwalifikowanego personelu instytucji rządowych. Testy będą możliwe do przeprowadzenia w centrum ds. przejrzystości i odpowiedzialności TikToka w Los Angeles w USA. Druga placówka tego typu powstanie w Waszyngtonie - oznajmiła firma.

Odpowiadając na pytania australijskiej rządowej komisji Cloutier ujawnił, że kod źródłowy TikToka udostępnianego użytkownikom poza ChRL różni się od wersji aplikacji przeznaczonej na rynek chiński, znanej tam pod nazwą Douyin.

Reuters przypomina, że właściciel TikToka - chińska firma ByteDance - zawarła umowę z amerykańskimi korporacjami Oracle i Walmart, dzięki której platforma nie zostanie zablokowana w USA ze względów bezpieczeństwa narodowego. Na mocy umowy utworzona zostanie nowa amerykańska spółka - TikTok Global. Jakkolwiek żadne technologie nie zostaną przekazane amerykańskim firmom na mocy porozumienia, to jednak Oracle uzyska możliwość inspekcji kodu źródłowego TikToka - podaje agencja.

ByteDance twierdzi, że na mocy zawartej umowy będzie dysponowało 80 proc. udziałów w nowopowstałej spółce. Oracle i Walmart jednak twierdzą, że większościowe udziały firmy TikTok Global znajdą się w rękach amerykańskich, zgodnie z nakazem sformułowanym w rozporządzeniu wykonawczym prezydenta USA Donalda Trumpa z dnia 14 sierpnia. Zobowiązał on wówczas ByteDance do przekazania TikToka w ręce Amerykanów w ciągu 90 dni, informując spółkę, iż jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, dystrybucja TikToka w USA zostanie zablokowana.

W Australii TikTok zarejestrował swoją działalność w 2019 roku. Dwóch z trzech dyrektorów australijskiego oddziału firmy to starsi menedżerowie chińskiej firmy ByteDance. 

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama