Reklama

Social media

Social media a samobójstwa wśród młodzieży. Posypały się pozwy

Telefon z ikonami mediów społecznościowych - Facebook, Instagram, YouTube
Media społecznościowe mają wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży
Autor. Fot. Adem AY / Unsplash

Przedstawiciele rdzennych mieszkańców Ameryki pozwali największe firmy technologiczne w związku z rosnącą liczbą samobójstw wśród młodzieży. Zarzucają właścicielom mediów społecznościowych celowe działania, prowadzące do pogorszenia stanu psychicznego młodych.

Pozwy zostały wystosowane wobec Mety, Snapchata, ByteDance – właściciela TikToka oraz firmy Alphabet, która zarządza YouTube i Google.

Do treści pozwów dotarła agencja Associated Press. Organizacje reprezentujące rdzennych Amerykanów piszą w nich o „wyrafinowanych i celowych działaniach, które powodują ciągłe, znaczne i długo trwające obciążenie młodych członków społeczności”.

    Reklama

    Uzależnienie od mediów społecznościowych

    Lonna Jackson-Street, prezeska Spirit Lake Tribe w Dakocie Północnej w komunikacie prasowym zaznaczyła, że młodzież rdzennej ludności jest szczególnie narażona na uzależnienie od mediów społecznościowych. To z kolei prowadzi do problemów psychicznych, a nawet samobójstw.

    Badania dowodzą, że odsetek samobójstw wśród tamtejszej młodzieży wzrósł aż o 20 procent w latach 2015-2020. Dla porównania wśród reszty populacji USA jest to mniej niż 1 procent.

    Sytuację skomentowała w oświadczeniu Gena Kakkak, prezeska plemienia Menominee Indian Tribe w Wisconsin:

    Miarka się przebrała. Ciągłe scrollowanie wpływa na połączenia neuronowe w mózgach nastolatków. Żądamy, aby korporacje wzięły odpowiedzialność za celowe projektowanie mediów społecznościowych tak, by młodzi spędzali w nich jak najwięcej czasu.
      Reklama

      Dyskryminacja w sieci

      Kolejnym problemem, z którym – według autorów pozwów - Big Techy niewiele robią, jest dyskryminacja rdzennej młodzieży w mediach społecznościowych.

      „Social media nie zawsze mają odpowiednie polityki, które rzeczywiście mogą pomóc poszkodowanym w takich sytuacjach” – komentuje Andrea Wiglesworth, która na Uniwersytecie Minesoty zajmuje się badaniami nad rdzennymi Amerykanami.

        Reklama

        Jedna zaleta

        Jak pokazują badania, 87 procent rdzennej młodzieży w USA żyje poza rezerwatami. Dzięki mediom społecznościowym młodzi mogą nawiązywać relacje z innymi członkami plemion na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a zarazem z rdzenną kulturą i tradycjami.

        Jednak to by była na tyle, jeśli chodzi o zalety korzystania z social mediów przez rdzenną młodzież.

          Reklama

          USA pozywa Big Techy

          To nie pierwsza sytuacja, w której korporacje zarządzające mediami społecznościowymi są pozywane w związku z negatywnym wpływem na zdrowie psychiczne młodzieży.

          Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24, w połowie marca stan Kalifornia pozwał Metę, Snapachata, Google i ByteDance. W pozwie napisano, że wszyscy pracownicy mieli być „wtajemniczeni w fakt, że media społecznościowe uzależniają i nikogo to nie dziwiło”.

          Pod koniec 2023 roku 33 amerykańskie stany pozwały Metę. Powodem był wpływ mediów społecznościowych na stan zdrowia psychicznego młodych Amerykanów.

          W 2022 roku stan Wisconsin pozwał Metę, Snapachata, Google i ByteDance za sprawę 17-letniego chłopaka, który popełnił samobójstwo. Duży wpływ na jego stan psychiczny miały mieć właśnie media społecznościowe.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

          Reklama
          Reklama

          Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

          YouTube cover video

          Komentarze

            Reklama