Reklama

Polityka i prawo

Rada ds. Cyfryzacji przyjęła uchwałę w sprawie TikToka

TikTok
Autor. Ivan Radic/Flickr/CC BY 2.0

Rady ds. Cyfryzacji niemal jednogłośnie przyjęła uchwałę dotyczącą TikToka. Chodzi o nakaz usunięcia platformy przez urzędników i pracowników administracji publicznej z urządzeń służbowych.

Reklama

W piątek Polityka Insight poinformowała, że Rada ds. Cyfryzacji (think-tank, wpierający ministra cyfryzacji i KRMdsC) pozytywnie odniosła się do pomysłu wprowadzenia nakazu usunięcia TikToka przez urzędników i pracowników administracji publicznej z urządzeń służbowych.

Reklama

Na naszych łamach wskazywaliśmy, że aplikacji na służbowych urządzeniach nie mogą lub też nie powinni używać przedstawiciele administracji w np. Wielkiej BrytaniiUSA, KanadzieNowej ZelandiiBelgii czy na Tajwanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Komisji i Parlamentu Europejskiego, a także nadawcy publicznego z Wielkiej Brytanii BBC. Lista ta systematycznie wydłuża się. Czy trafi na nią Polska?

Czytaj też

Argumenty zbieżne z partnerami

Rada ds. Cyfryzacji wyraziła zaniepokojenie dotyczące bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach, na których zainstalowana jest aplikacja TikTok. 

Reklama

Ponadto, zwrócono uwagę, że firmy technologiczne z Państwa Środka, w tym właściciel platformy ByteDance, mogą być wykorzystywane przez chińskie władze Chin i tamtejsze służby do gromadzenia danych z całego świata. Istnieje ryzyko, że te z kolei mogą być używane do zastosowań politycznych i działań z zakresu bezpieczeństwa.

Tego typu argumentacja jest zbieżna ze stanowiskami innych rządów i organów. Najczęściej przytaczane argumenty opisywaliśmy na łamach naszego #CyberMagazynu: Zakaz TikToka. Polityka czy zagrożenie?

Czytaj też

Decyzja Rady

Od godz. 13:00 w poniedziałek (27 marca br.) do godzin popołudniowych trwało posiedzenie Rady ds. Cyfryzacji, podczas którego dyskutowano nad m.in. losem TikToka na służbowych urządzeniach w polskiej administracji. 

W trakcie spotkania odbyło się głosowanie, w wyniku którego - jak udało nam się ustalić - niemalże jednogłośnie przyjęto uchwałę dotyczącą stanowiska Rady wobec popularnej platformy. Mówi ono o m. in. nakazie usunięcia platformy przez urzędników i pracowników administracji publicznej z urządzeń służbowych.

Oczywiście decyzja Rady nie jest wiążąca dla rządu, co oznacza, że formalny zakaz używania TikToka przez ministrów, urzędników itd. nie musi zostać faktycznie wprowadzony. 

Czytaj też

TikTok i tak jest niedozwolony

Polski rząd obecnie nie dysponuje żadnymi informacjami, które wskazywałyby na konieczność wprowadzenia decyzji o zakazie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych. Nie oznacza to jednak, że aplikację można swobodnie używać na rządowym sprzęcie. 

Kancelaria premiera podkreśla, że obowiązujące zasady i przepisy (m.in. polityka bezpieczeństwa informacji w KPRM) są jednoznaczne: telefony wydawane pracownikom administracji państwowej „mają charakter służbowy i nie mogą być wykorzystywane do innych celów". 

KPRM na łamach naszego portalu zaznacza, że pomimo braku zakazu używania TikToka na urządzeniach służbowych, korzystanie z niej jest de facto niedozwolone ze względu na ogólne zasady bezpieczeństwa funkcjonujące w ramach rządu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. HardwareBased

    Skoro: "telefony wydawane pracownikom administracji państwowej „mają charakter służbowy i nie mogą być wykorzystywane do innych celów". " to skąd potrzeba/konieczność podejmowania "Uchwały" o "nakazie usunięcia platformy przez urzędników i pracowników administracji publicznej z urządzeń służbowych"

Reklama