Polityka i prawo
Kolejne państwo zakazuje TikToka. Tym razem Wielka Brytania
TikTok został zakazany na rządowych urządzeniach – informuje rząd Wielkiej Brytanii. To kolejny kraj, który zdecydował się na taki krok.
W oficjalnym komunikacie do sprawy wskazano, że „przyjrzano się potencjalnej wrażliwości danych (...) i zagrożeniom". Biorąc pod uwagę charakter informacji przechowywanych na państwowym sprzęcie, podjęto decyzję o wprowadzeniu „zapobiegawczego zakazu" używania na nim TikToka.
Bezpieczeństwo poufnych informacji rządowych musi być najważniejsze, dlatego dzisiaj (tj. 16 marca br.) wprowadzamy zakaz używania tej aplikacji na urządzeniach rządowych.
Oliver Dowden, członek brytyjskiego parlamentu
Czytaj też
Kwestia danych i uprawnień
Brytyjski rząd zwraca uwagę na uprawnienia, których aplikacja żąda od użytkowników i dane, jakie gromadzi. Wskazano, że apka wymaga dostępu do informacji na urządzeniu, które następnie są zbierane i przechowywane przez chińską firmę ByteDance. „Przyznanie jej takich uprawnień pozwala na wgląd do szeregu informacji, w tym kontaktów i geolokoalizacji" – czytamy w komunikacie. Jak dodano, podejście Wielkiej Brytanii jest zgodne z ruchami „kluczowych partnerów międzynarodowych, w tym USA, Kanady i Komisji Europejskiej".
Zdaniem Olivera Dowdena, ograniczenie korzystania z TikToka na urządzeniach rządowych jest „rozważnym i proporcjonalnym" podejściem, które ma wynikać z porad udzielonych przez brytyjskich ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.
Przedstawiciel tamtejszego parlamentu zaznacza, że rząd przygląda się także innym tego typu aplikacjom.
Czytaj też
To była kwestia czasu
O zamiarach brytyjskiego rządu wobec TikToka informowaliśmy już w poniedziałek (tj. 13 marca br.). Wówczas pojawiły się medialne doniesienia o planach ministrów po tym, jak służby specjalne ostrzegły przed aplikacją, wskazując, że może być wykorzystana do działań szpiegowskich.
Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa GCHQ miało „zidentyfikować zagrożenia związane z bezpieczeństwem poufnych informacji". Chodzi przede wszystkim o algorytmy eksploracji danych chińskiej aplikacji.
Wprowadzając zakaz TikToka na rządowych urządzeniach, Wielka Brytania dołączyła do grona państw i instytucji, które zdecydowały się na podobny krok. Wystarczy wspomnieć o m.in. USA, Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, Tajwanie czy Belgii.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany