Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Komisja Europejska zakazuje TikToka na urządzeniach pracowników

Fot. motionstock/Pixabay
Fot. motionstock/Pixabay

Komisja Europejska w czwartek wprowadziła zakaz korzystania z chińskiej aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych należących do jej pracowników, jak i na ich telefonach prywatnych – o ile mają na nich zainstalowane służbowe aplikacje.

Reklama

Komisja Europejska poinformowała pracowników, że muszą odinstalować TikToka ze swoich telefonów – zarówno tych służbowych, jak i prywatnych – o ile mają tam zainstalowane służbowe aplikacje. Decyzję uzasadnia względami ochrony danych osobowych.

Reklama

Informacje o zakazie podał serwis Euractiv, wskazując, że 23 lutego została ona rozesłana do wszystkich pracowników KE za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Ochrona danych i cyberbezpieczeństwa

W cytowanym przez Euractiv uzasadnieniu decyzji KE, czytamy, że wydano ją „celem ochrony danych Komisji i zwiększenia jej cyberbezpieczeństwa".

Reklama

Pracownicy KE zostali poproszeni o odinstalowanie aplikacji tak szybko, jak to możliwe – z maksymalnym terminem wyznaczonym na 15 marca. Wszystkie osoby, które nie dostosują się do zarządzenia, nie będą mogły po upływie tego terminu korzystać z aplikacji korporacyjnych wykorzystywanych do pracy w KE, to znaczy np. z adresu e-mail KE, jak i służbowych kont na Skype.

Argumenty dotyczące cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, jak i możliwości wykorzystania aplikacji do celów szpiegowskich przez Pekin, od 2020 roku podnoszą USA.

W ostatnim czasie pojawiły się też obawy o to, że algorytm TikToka może być wykorzystywany jako narzędzie wpływu przez Chiny.

TikTok jest rozczarowany

„Jesteśmy rozczarowani tą decyzją, która – według naszego przekonania – została podjęta w oparciu o nieprawdziwe przesłanki i fundamentalne niezrozumienie. Skontaktowaliśmy się z Komisją aby wyprostować te kwestie i wyjaśnić, jak chronimy dane 125 mln osób w UE, które każdego miesiąca logują się na TikToku" – powiedział redakcji przedstawiciel tej chińskiej platformy.

Euractiv przypomina, że w listopadzie ub. roku TikTok przyznał, że pracownicy w Chinach mogą mieć dostęp do danych użytkowników z całego świata. Wcześniej informowały o tym amerykańskie media.

Zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach należących do urzędników administracji na poziomie stanowym wprowadzono już w licznych lokalnych jurysdykcjach w USA. Rozważane jest wprowadzenie takiego zakazu na poziomie federalnym.

Wysłaliśmy do polskiego zespołu TikToka zapytanie w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. mh

    A co z domowymi chińskimi routerami jak konflikt się zaostrzy? Z kolei producentów z innych państw domowe też jak sito dziurawe :-(