Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Tajwan zakazał TikToka na urządzeniach pracowników sektora publicznego

Autor. Solen Feyissa / Flickr

Tajwan zakazał chińskiej aplikacji TikTok na urządzeniach pracowników sektora publicznego, powołując się przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa informacji oraz komunikacji.

Reklama

Cytowany przez tajwański serwis informacyjny TaiwanNews ekspert ds. biznesu Hsieh Chin-ho powiedział, że „TikTok jest potężnym narzędziem zniszczenia Tajwanu".

Reklama

Wcześniej, w piątek, amerykańskie FBI ostrzegło kolejny raz przed chińską aplikacją wskazując, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na możliwosć wykorzystania systemu rekomendacji treści przez Chiny do manipulowania opinią publiczną i wywierania wpływu.

Tajwańska gazeta „Liberty Times" cytuje z kolei przedstawicieli tamtejszego ministerstwa ds. cyfrowych, którzy w praktyce powtórzyli opinię Federalnego Biura Śledczego Stanów Zjednoczonych i stwierdzili, że zarówno TikTok, jak i odpowiednik tej aplikacji na rynek chiński – Douyin – to „niebezpieczne produkty, które działają przeciwko narodowemu bezpieczeństwu informacyjnemu".

Reklama

Czytaj też

Blokada? Nie do końca

Tajwan zakazał instalowania TikToka na urządzeniach pracowników sektora publicznego. To jednak nie oznacza, że dystrybucja aplikacji na Tajwanie została zablokowana.

W przypadku zakazu instalacji tej aplikacji na urządzeniach pracowników sektora publicznego, dotyczy on nie tylko smartfonów, ale także tabletów i komputerów.

Na razie nie zdecydowano o wprowadzeniu zakazu instalacji TikToka przez osoby prywatne i sektor prywatny – tajwańscy urzędnicy zaznaczyli, że wymaga to dokładniejszej oceny m.in. pod względem legalności takiej decyzji. Resort ma się nad tą kwestią pochylić niebawem.

Czytaj też

Tajwańscy urzędnicy dodali, że użycie przez sektor publiczny chińskiego oprogramowania na Tajwanie jest zabronione od momentu wejścia w życie aktu prawnego ograniczającego użycie przez agencje rządowe szkodliwych produktów mogących negatywnie wpływać na bezpieczeństwo informacyjne.

Zapytaliśmy polskich przedstawicieli TikToka o komentarz w związku z tymi informacjami.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama