Reklama

Polityka i prawo

Blokada TikToka w Nowej Zelandii

Autor. Eyestetix Studio / Unsplash

Nowa Zelandia podjęła decyzję o zablokowaniu TikToka na urządzeniach, które mają dostęp do parlamentarnej sieci. Powód? Władze wskazują na obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Reklama

TikTok zostanie zablokowany na wszystkich urządzeniach z dostępem do sieci parlamentarnej Nowej Zelandii do końca marca, powiedział szef służby parlamentarnej Rafael Gonzalez-Montero.

Reklama

Nowa Zelandia to kolejne państwo, które ogranicza dostęp do chińskiej aplikacji w obawie o bezpieczeństwo wrażliwych danych. W czwartek (tj. 16 marca br.) zakaz używania aplikacji na rządowych urządzeniach wprowadziła Wielka Brytania. Wcześniej podobne kroki podjęły m.in. USA, Kanada, Belgia, Tajwan, Komisja Europejska i Parlament Europejski.

Przed TikTokiem ostrzegły również czeskie służby. W specjalnym alercie wzróciły uwagę nie tylko na aspekty techniczne, ale również prawne. Podkreślono znaczenie obowiązujących w Chinach regulacji.

Reklama

Przykładem mogą być zapisy prawa dotyczącego państwowych służb wywiadowczych. Według nich każdy obywatel i każda organizacja musi wspierać działania wywiadowcze kraju, pomagać im poprzez współpracę, a także zachowywać poufność względem objętych klauzulami materiałów, które mają związek z czynnościami wywiadowczymi.

SZP/PAP

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama