Cyberbezpieczeństwo
Francuski MON utworzy organ ds. cyberobrony
![Sébastien Lecornu Francja](https://cdn.defence24.pl/2025/01/09/800x450px/ppSqqphhR4idL3gEYxtyUtWrHssGxyhjv9itYmgH.cihs.jpg)
Autor. Sébastien Lecornu (@SebLecornu)/X
Francuski minister obrony Sébastien Lecornu zapowiedział utworzenie Komisji ds. Cyfrowej Obrony. Nowy organ ma połączyć kompetencje kilku dotychczasowych jednostek.
Kraje członkowskie Unii Europejskiej zwracają coraz więcej uwagi na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, co powinno cieszyć w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE. Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, jako priorytet na najbliższe pół roku wskazano nie tylko tę kwestię, lecz także rozwój rynku telekomunikacyjnego, walkę z dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi czy sprawy związane ze sztuczną inteligencją.
Nowy organ
Początek nowego roku przyniósł z kolei nowości w sferze cyber we Francji. Jak informuje serwis opex360.com, 7 stycznia br. minister obrony Sébastien Lecornu ogłosił, że powstanie Komisja ds. Cyfrowej Obrony. Jak wskazał, priorytetami nowego podmiotu będzie odpowiadanie na potrzeby związane z przełomowymi technologiami, z myślą o przyszłych operacjach, a także wspieranie tych trwających.
Według ministra, nowy rok ma być kluczowy w kontekście wdrożenia sztucznej inteligencji w resorcie. Chodzi m.in. o partnerstwa międzynarodowe oraz przemysłowe, czy o uruchomienie AI na „wszystkich poziomach Ministerstwa Obrony”.
„Udane wdrożenie generatywnego portalu AI w Intradef (sieci wewnętrznej resortu – red.) to dopiero początek, a w nadchodzących miesiącach zostanie rozszerzony na sieci niejawne z korzyścią dla wywiadu, operacji i cyberbezpieczeństwa” – dodał Lecornu.
Likwidacja przepaści? „Zajmie kilkanaście miesięcy”
Szef resortu zauważył jednocześnie, że w ciągu ostatnich dwóch dekad reformy były dokonywane warstwowo. „W efekcie miało to spowodować powstanie przepaści między organizacją oraz potrzebą reagowania i elastyczności” – wskazał minister obrony w specjalnym liście, którego fragment przytoczył opex360.com.
Jak zaznacza dr Aleksander Olech z Defence24, reforma ma lepiej odpowiadać na potrzeby obronne (w tym zagrożenia ze strony Chin oraz Rosji), a także poprawić poziom efektywności wymiany informacji między podmiotami.
„Sztuczna inteligencja pozostaje priorytetem, aby wzmocnić pozycję Francji jako lidera w wojskowym zastosowaniu AI. Kluczowym wyzwaniem będzie połączenie różnych zadań i kompetencji w nowej strukturze, co na pewno zajmie kilkanaście miesięcy” – wskazuje.
#Francja 🇫🇷: Minister Obrony potwierdza utworzenie „Komisji Cyfrowej Obrony” w 2025 roku.
— Aleksander Olech (@AleksanderOlech) January 9, 2025
Będzie to połączenie 4 podmiotów, a mianowicie DIRISI, DGNum, AND i „AMIAD”.#cyber
Nawarstwianie zmian widać po ilości organizacji, które działają w ramach ministerstwa. Na liście pojawiają się m.in. Dowództwo Cyberobrony (COMCYBER), Międzyarmijna Dyrekcja Sieci Infrastruktury i Systemów Informacyjnych Obrony (DIRSI), Dyrekcja Generalna ds. Cyfryzacji (DGNum), Cyfrowa Agencja Obrony (AND) czy utworzona w zeszłym roku przez Lecornu Agencja Ministerialna ds. Innowacji i Rozwoju (AMIAD). Cztery ostatnie z wymienionych zostaną skonsolidowane w ramach nowej Komisji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?